more_horiz
Wiadomości

Nowe restrykcje dla Rosjan. Polska mocno ogranicza możliwość wjazdu do kraju

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 08:30
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło nowe restrykcje dla obywateli Rosji. Od tygodnia obejmują one lądową granicę zewnętrzną UE. Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd Rosjan na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Sprawdź, co zawiera.
Polska zaostrza przepisy dot. przekraczania granicy. Dotkną Rosjan
Polska zaostrza przepisy dot. przekraczania granicy. Dotkną RosjanFoto: twitter.com/@Straz_Graniczna

Zaostrzone ograniczenia dla Rosjan od poniedziałku obowiązują również na lotniczych i morskich przejściach granicznych. Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

Nowe restrykcje dla Rosjan wprowadziło MSWiA. Od tygodnia obejmują one lądową granicę zewnętrzną UE. Przez ten czas wjazdu odmówiono kilkudziesięciu obywatelom Rosji. Zmiany zostały uzgodnione z krajami bałtyckimi i są odpowiedzią na inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

>>> "Nie zamierzamy wpuszczać Rosjan uciekających przed mobilizacją". Stanowcza deklaracja wiceszefa MSWiA w Polskim Radiu 24 <<<

Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przed zmianą rozporządzenie obejmowało granicę, w tym połączenia lotnicze, z Rosją i z Białorusią. Z tych krajów do Polski mogły przybywać tylko wyszczególnione kategorie podróżnych.

Ograniczenie wjazdu Rosjan do Polski. Co się zmieni?

Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Od tego poniedziałku nowe restrykcje obowiązują również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą ani nie wpłyną do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

Późniejszy termin wejścia w życie ograniczeń na lotniczych i morskich przejściach granicznych resort tłumaczył potrzebą dostosowania się przewoźników do zmian.

Wyjątki od zakazu wjazdu, które zostały utrzymane w mocy w uzgodnieniu z krajami bałtyckimi, na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Wśród wyjątków są dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi, czy członkowie misji dyplomatycznych.

Zaostrzenie przepisów dla Rosjan. "Zmobilizowanie pozostałych państw UE"

Wspólne regionalne stanowisko w sprawie ograniczenia możliwości podróżowania Rosjan do Unii Europejskiej na początku września przyjęli premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy.

"Inicjatywa ma na celu zmobilizowanie pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej i jej instytucji do przyjęcia wspólnego stanowiska w zakresie ograniczenia, innych niż całkowicie niezbędne, podróży obywateli rosyjskich" - podkreślało przed tygodniem MSWiA.

Całość komunikatu w tym miejscu.

Czytaj także:

Zobacz: Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/pb, ms

Zobacz także

Zobacz także