more_horiz
Wiadomości

Korea Północna nie przestaje straszyć. To już czwarty od niedzieli test pocisków balistycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 15:44
Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowało wojsko Korei Południowej.
Korea Północna nie przestaje straszyć. To już czwarty od niedzieli test pocisków balistycznych
Korea Północna nie przestaje straszyć. To już czwarty od niedzieli test pocisków balistycznychFoto: vchal/shutterstock

To już czwarty od niedzieli test pocisków, jaki przeprowadził Pjongjang.

Wcześniej w czwartek wiceprezydent USA Kamala Harris, która przyjechała z wizytą do Korei Południowej, oświadczyła, że Korea Północna destabilizuje region, przeprowadzając testy rakietowe. Powiedziała również, że Stany Zjednoczone chciałyby, aby na Półwyspie Koreańskim zapanował pokój, a Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) nie stanowiła już więcej zagrożenia.

Harris przebywa w Korei Płd. od czwartku, gdzie wylądowała zaledwie kilka godzin po wystrzeleniu przez Koreę Północną dwóch pocisków balistycznych w kierunku Morza Japońskiego. Wiceprezydent USA udała się do strefy zdemilitaryzowanej po spotkaniu w Seulu z prezydentem Jun Suk Jeolem.

Korea Północna ma przygotowywać próbę nuklearną

U wschodnich wybrzeży Półwyspu Koreańskiego kończą się w czwartek wspólne ćwiczenia sił morskich USA i Korei Płd. W niedzielę Korea Północna, która skrytykowała manewry, uznając je za dowód wrogich zamiarów dwóch krajów, wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego, a następnie w środę odpaliła jeszcze dwa takie pociski. W piątek wspólne manewry rozpoczną marynarki wojenne Japonii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Według wywiadu południowokoreańskiego Korea Północna zamierza przeprowadzić w terminie od 16 października do 7 listopada swoją pierwszą próbę nuklearną od 2017 roku. 

Czytaj też:

MN/PAP

Zobacz także

Zobacz także