Wycieki z Nord Stream. Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku

Jak informuje szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" dwa okręty marynarki wojennej Szwecji są na miejscu wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Badają w tych punktach dno Morza Bałtyckiego. Wcześniej niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała utworzenie międzynarodowej grupy śledczej, która ma zbadać sprawę wybuchów i objąć oprócz Niemiec także Szwecję i Danię.

2022-10-05, 16:55

Wycieki z Nord Stream. Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku
Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku w miejscach wycieku gazu z Nord Stream. Foto: Shutterstock.com/Wojciech Wrzesien

Dziennik "Dagens Nyheter", że dwa okręty marynarki wojennej badają dno Morza Bałtyckiego w ramach śledztwa, jakie w sprawie eksplozji wszczęła szwedzka policja ds. bezpieczeństwa. Doniesienia potwierdził Jimmie Adamsson, rzecznik marynarki wojennej. Według szwedzkiego dziennika na miejscu wycieków gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2 są HMS Belos i HMS Sturkö.

Adamsson potwierdza tylko obecność tego pierwszego okrętu. Jednostka ta wyposażona jest w pojazdy podwodne, które mogą pracować na głębokości do 1000 metrów. HMS Sturkö wykorzystywany jest przez marynarkę wojenną do rozminowywania i unieszkodliwiania ładunków wybuchowych na dnie morza. Wyposażony jest z kolei w systemy do badania dna to między innymi sonar, radar i podwodna łódź.

Wycieki z Nord Stream. Międzynarodowa grupa śledcza zbada sprawę

Jak przekazał z kolei RND, niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała utworzenie międzynarodowej grupy śledczej, która ma zbadać sprawę wybuchów i objąć oprócz Niemiec także Szwecję i Danię.

- Chcemy stworzyć wspólny zespół śledczy działający na mocy prawa UE, do którego wszystkie trzy państwa skierują swoich śledczych - powiedziała Faeser. W zespole mieliby pracować eksperci z marynarki wojennej, policji i służb wywiadowczych. Faeser ogłosiła również morskie kontrole wraz z sąsiednimi krajami: Polską, Danią i Szwecją.

REKLAMA

- Patrolujemy morze wspólnie, w ścisłej współpracy. Pokazujemy tam swoją obecność - powiedziała, informując, że w tym celu "wykorzystane zostaną wszystkie dostępne statki policji federalnej".

Czytaj także:

Zobacz: Bartosz Cichocki ambasador Polski w Kijowie w Programie 3 Polskiego Radia

rmf24.pl, PAP, IAR

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej