Celowe uszkodzenie gazociągów Nord Stream? Morze Północne pomoże patrolować brytyjska fregata
Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że ich marynarka wojenna wysłała fregatę na Morze Północne w związku z potencjalnym ryzykiem celowego uszkodzenia gazociągów. Brytyjski specjalistyczny okręt pomoże patrolować akwen norweskim jednostkom.
2022-10-04, 13:52
Jak przekazał resort, jego szef Ben Wallace przeprowadził zdalną rozmowę ze swoimi odpowiednikami z krajów Europy Północnej tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne (JEF), "aby podzielić się ocenami rażących i nieodpowiedzialnych ataków na krytyczną infrastrukturę cywilną". W wydanym oświadczeniu napisano, że JEF z całą stanowczością potępiają sabotaż na Morzu Bałtyckim, a podczas rozmowy omówiono reakcje w sferze bezpieczeństwa, w tym zwiększoną obecność na morzu oraz działania wywiadowcze, nadzorcze i rozpoznawcze.
Poinformowano, że Royal Navy wysłała na Morze Północne fregatę, która będzie współdziałała z norweskimi okrętami w patrolowaniu tego akwenu. Według dziennika "Daily Telegraph" jest to prawdopodobnie fregata rakietowa typu 23 HMS Somerset, która przed kilkoma dniami brała udział w ćwiczeniach wraz z norweskimi marynarzami w Stavanger.
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. Zagrożone też podwodne kable komunikacyjne
W niedzielę Wallace poinformował, że Wielka Brytania kupi dwa specjalistyczne okręty patrolowe do zabezpieczania gazociągów oraz podwodnych kabli telekomunikacyjnych, które mogą być narażone na rosyjski atak. Zarówno on, jak i premier Liz Truss jasno zasygnalizowali, że uważają awarię gazociągu Nord Stream za celowy akt sabotażu.
Kilka dni temu niemieckie, duńskie i szwedzkie instytucje potwierdziły, że w okolicach Bornholmu doszło do eksplozji i wycieku gazu przy obu nitkach Nord Stream. Organy bezpieczeństwa zakładają, że do uszkodzenia rurociągów potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe.
REKLAMA
Niemcy, Dania i Szwecja zamierzają utworzyć wspólną jednostkę śledczą, która ma zbadać uszkodzenia rurociągów Nord Stream. Zdaniem rządu federalnego, wiele wskazuje na to, że wycieki gazu są celowym aktem sabotażu ze strony Rosji.
- Wycieki z gazociągów Nord Stream najbardziej zaszkodzą Niemcom? Porzucek: to dla nich duże wyzwanie
- Poruszenie na RB ONZ. Przedstawiciel Rosji podziękował Sikorskiemu za wpis o Nord Stream
- Atak na Nord Stream i ochrona krytycznej infrastruktury. Rozmowy Sullivan-Stoltenberg
Zobacz: Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych w Programie 1 Polskiego Radia
PAP
ASP
REKLAMA
REKLAMA