Uszkodzenie Nord Stream 2. Szwedzka straż: ponownie zwiększył się wyciek gazu
Szwedzka Straż Przybrzeżna poinformowała, że ponownie zwiększył się wyciek gazu z rurociągu Nord Stream 2 na północny wschód od Bornholmu. Przyczyna wzrostu ciśnienia na razie nie jest znana.
2022-10-03, 15:41
Według straży wyciek z jednego z pęknięć w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim ma na jego powierzchni średnicę około 30 metrów.
"Uwalnianie się gazu może jeszcze potrwać pewien czas" - podkreślono w komunikacie.
W poniedziałek szwedzkie służby nie zaobserwowały już jednak wycieku z Nord Stream 1. W weekend Duńska Agencja Energii informowała, że gaz z Nord Stream 1 oraz 2 przestał wydobywać się. Eksperci z tego urzędu przypuszczają, że w Nord Stream 2 po ustabilizowaniu się ciśnienia w rurze mogła pojawić się "kieszeń z gazem". W poniedziałek na miejsce wycieku szwedzkie wojsko wysłało specjalistyczny statek Belos, przystosowany m.in. do prowadzenia akcji ratunkowych łodzi podwodnych.
Uszkodzenie Nord Stream. Sprawę bada specjalna komisja
Kilka dni temu niemieckie, duńskie i szwedzkie instytucje potwierdziły, że w okolicach Bornholmu doszło do eksplozji i wycieku gazu przy obu nitkach Nord Stream. Organy bezpieczeństwa zakładają, że do uszkodzenia rurociągów potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe.
REKLAMA
Niemcy, Dania i Szwecja zamierzają utworzyć wspólną jednostkę śledczą, która ma zbadać uszkodzenia rurociągów Nord Stream. Zdaniem rządu federalnego, wiele wskazuje na to, że wycieki gazu są celowym aktem sabotażu ze strony Rosji.
- Skala wycieku z gazociągów Nord Stream. Nowe zdjęcia satelitarne
- Burza po słowach Sikorskiego. Dr Brzeski: to nie były żarty, on doskonale wiedział, co robi
- "Rosyjska pętla gazowa została z Polski zdjęta". Piotr Naimski o sukcesie Baltic Pipe
Zobacz: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 3 Polskiego Radia
PAP
ASP
REKLAMA
REKLAMA