more_horiz
Wiadomości

Skala wycieku z gazociągów Nord Stream. Nowe zdjęcia satelitarne

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 20:40
Zdjęcia satelitarne mierzącego 12 km "pióropusza" po wybuchu, zarejestrowane przez kanadyjską firmę, pozwalają oszacować skalę wycieku metanu z gazociągów Nord Stream - donosi kanadyjski dziennik "Globe and Mail".
Wyciek z gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim
Wyciek z gazociągu Nord Stream na Morzu BałtyckimFoto: Forsvaret.dk

Zdjęcia w podczerwieni zarejestrowane o godz. 8.56 w piątek rano lokalnego czasu pozwoliły oszacować wyciek na prawie 23 tys. kg metanu w ciągu godziny, czyli odpowiednik emisji pochodzących ze spalenia ponad 630 tys. funtów węgla (ok. 286 tys. kg) - podała na swojej stronie GHGSat, montrealska firma specjalizująca się w monitoringu emisji gazów cieplarnianych.

Ogromna skala

"Ta skala jest bardzo wysoka, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że to cztery dni po początkowych naruszeniach szczelności, i jest to tylko jeden z czterech wycieków" - podkreślili eksperci GFGSat we wpisie na firmowym blogu.

Cytowany w tej informacji szef GHGSat Stephane Germain powiedział, że firma dysponuje obecnie "wieloma pomiarami" i będzie monitorować sytuację.

Kolejne wycieki

Pierwsze informacje o wycieku z Nord Stream 1 i 2 pojawiły się w poniedziałek; w czwartek Szwedzi poinformowali o czwartym wycieku. Jak napisał Bloomberg, Dania oszacowała, że rury gazociągu wyschną do niedzieli.

Czytaj także:

"Broni Putina, strony rosyjskiej, a PO to akceptuje". Macierewicz o wpisie Sikorskiego

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także