more_horiz
Wiadomości

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. ONZ: to mogło doprowadzić do największej w historii emisji metanu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 05:50
Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu. Gaz ten jest bardzo szkodliwy dla atmosfery.
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. ONZ: to mogło doprowadzić do największej w historii emisji metanu
Uszkodzenie gazociągów Nord Stream. ONZ: to mogło doprowadzić do największej w historii emisji metanuFoto: AFP/East News

Jak poinformował UNEP dużą chmurę wysoko skoncentrowanego metanu wykryli w tym tygodniu na zdjęciach satelitarnych naukowcy z powiązanego z UNEP Międzynarodowego obserwatorium Emisji Metanu (IMEO).

Z rur wydobywa się niemal 23 tys. kg gazu na godzinę

Metan jest gazem cieplarnianym o wiele bardziej groźnym dla atmosfery niż dwutlenek węgla, który jednak utrzymuje się w atmosferze o wiele dłużej. Reuter cytuje ocenę rosyjskiego Gazpromu, według którego do atmosfery mogło przedostać się ok. 800 mln metrów sześciennych gazu.

Z kolei według naukowców z firmy GHGSAT, zajmującej się analizą obrazów satelitarnych, z czterech punktów uszkodzeń rurociągów wydobywa się 22 920 kg gazu na godzinę. - To bardzo dużo, jeśli się zważy, że od wykrycia pierwszego uszkodzenia minęły cztery dni - powiedział przedstawiciel firmy.

Czytaj również:

Największa dotąd wykryta pojedyncza emisja?

- To jest najprawdopodobniej największa pojedyncza emisja (metanu), jaką kiedykolwiek wykryto. Nie jest to pomocne w momencie, w którym musimy absolutnie zmniejszyć emisje - powiedział agencji Reutera szef IMEO Manfredi Caltagirone.

Dodał, że emisja powinna stopniowo zmniejszać się, ale łączna ilość metanu, który przedostał się do atmosfery może być większa niż ta, która przedostała się w grudniu ub. roku z pól wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej. Ocenia się że przedostało się wówczas do atmosfery ok. 40 tys. ton metanu w ciągu 17 dni. 

Czytaj również:

Zobacz także: rzecznik MSZ Łukasz Jasina w PR24

ms

Zobacz także

Zobacz także