more_horiz
Wiadomości

W okolicach wycieków z Nord Stream zatopiono broń chemiczną. Fiński ośrodek oceni sytuację

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 16:50
- W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana - powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).
Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje
Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozjeFoto: PAP/EPA/ SWEDISH COAST GUARD

Wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na środowisko i klimat ma ulatniający się z rurociągów Nord Stream metan, którego emisja jest większa niż całoroczna emisja tego gazu w Finlandii.

"Niepewność" wiąże się jednak z zatopioną bronią chemiczną i innymi szkodliwymi substancjami, które nagromadziły się w osadach na dnie morskim – podkreślono w komunikacie Instytutu.

Na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm, gdzie zaobserwowano pierwszy wyciek gazu z Nord Stream, znajduje się jedno z najważniejszych składowisk broni chemicznej (Głębia Bornholmska) – przekazała Fińska Agencja Prasowa STT.

Czytaj także:

Chodzi o broń chemiczną i inne bojowe środki chemiczne przechwycone po II wojnie światowej na terytorium Niemiec, które następnie zostały zatopione w różnych miejscach na Bałtyku.

Czytaj także:

"Małe prawdopodobieństwo", że wycieki będą oddziaływać na substancje chemiczne

Sprawa zostanie wyjaśniona razem z Fińskim Instytutem Weryfikacji Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej na Uniwersytecie Helsińskim - oznajmiły władze Syke, zaznaczając, że prawdopodobieństwo wpływu wycieków z Nord Stream na szkodliwe substancje jest "małe", ponieważ miejsca uszkodzeń gazociągów znajdują się wiele kilometrów od składowiska broni.

***


PAP/IAR/in./kor

Zobacz także

Zobacz także