more_horiz
Wiadomości

Białoruś: 8 lat łagru za "informacje destrukcyjne". Sąd w Grodnie skazał kolejnego opozycjonistę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 17:20
Sąd w Grodnie skazał Waleryja Barzenkę na 7 lat łagru za rzekome "rozpowszechnianie informacji destrukcyjnej". Poza tym, według prokuratury, podczas rewizji w jego domu znaleziono amunicję. Poinformowało o tym Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".
Białoruś: 7 lat łagru za rozpowszechnianie destrukcyjnej informacji
Białoruś: 7 lat łagru za "rozpowszechnianie destrukcyjnej informacji"Foto: Shutterstock/horyd yury

51-letni Walery Barzenka przekazywał kanałom opozycyjnym w internecie informacje dotyczące funkcjonariuszy reżimu biorących udział w represjach.

Na Białorusi - państwie rządzonym przez reżim Łukaszenki - można mówić o serii aresztowań i procesów politycznych wymierzonych przeciwko występującym wobec władzy obywateli. "Wiasna" informowała niedawno o tym, że sąd w Grodnie skazał 28-letniego kierowcę taksówki Edwarda Wilczeuskiego na 9 lat łagru za "udział w zamieszkach i nawoływanie do przemocy wobec funkcjonariuszy MSW".

Protesty społeczne

Edward Wilczeuski brał udział w protestach społecznych po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Nawoływał w internecie do sprzeciwu wobec represyjnych struktur reżimu Aleksandra Łukaszenki. W jego garażu podczas rewizji odnaleziono metaliczne kolce dla uszkadzania opon samochodów.

Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" informowało również o skazaniu na 8 lat łagru Arcioma Mazanika, zaś sąd w Brześciu skazał Dzianisa Salmanowicza na 10 lat łagru. 

Opozycjonistów oskarżono o "działalność terrorystyczną" i "nielegalne zbieranie i rozpowszechnienie danych personalnych". Arciom Mazanik i Dzianis Salmanowicz uczestniczyli w protestach społecznych w 2020 roku i rozpowszechniali w internecie informację o funkcjonariuszach milicji i KGB, a także o sędziach biorących aktywny udział w prześladowaniu opozycjonistów.

Czytaj także:

Zobacz także: Bartosz Cichocki w "Salonie politycznym Trójki"

IAR/es

Zobacz także

Zobacz także