Kryzys humanitarny na Haiti. Sekretarz Generalny ONZ apeluje o rozmieszczenie sił wojskowych w tym kraju

2022-10-10, 04:00

Kryzys humanitarny na Haiti. Sekretarz Generalny ONZ apeluje o rozmieszczenie sił wojskowych w tym kraju
Skutki jednego z poprzednich trzęsień ziemi na Haiti. Foto: Shutterstock

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ, by ta pilnie rozpatrzyła wniosek władz Haiti, dotyczący rozmieszczenia międzynarodowych sił wojskowych w tym kraju. Haiti zmaga się z nasilającym się kryzysem humanitarnym.

Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric przekazał, że Antonio Guterres jest poważnie zaniepokojony sytuacją na Haiti zmagającym się z epidemią cholery i poważnym kryzysem bezpieczeństwa publicznego. Jak dodał rzecznik, Guterres w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawił konkretne propozycje, dotyczące wsparcia dla Haiti.

W zeszłym miesiącu lokalne gangi zablokowały terminal naftowy Varreux w stolicy kraju, Port-au-Prince. Problemy z dostępnością paliwa zaczęły paraliżować transport i całą haitańską gospodarkę. Pojawiły się też problemy z dostępnością butelkowanej wody, która jest niezbędna w czasie trwającej na wyspie epidemii cholery.

W piątek haitański rząd upoważnił premiera do zwrócenia się do wspólnoty międzynarodowej z wnioskiem o przysłanie wojsk, które pomogą w opanowaniu kryzysu.

Światowy kryzys

Dwie agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegły, że wkrótce nadejść mogą kryzysy żywnościowe, których przyczynami są m.in. "wstrząsy klimatyczne" oraz odczuwalne skutki pandemii koronawirusa i wojny na Ukrainie. Czynniki te spowodowały gwałtowny wzrost cen paliw i żywności. Według raportu 750 tys. osób jest zagrożonych śmiercią głodową.

Dyrektor wykonawczy WFP, David Beasley, powiedział, że światowy kryzys żywnościowy uderza w "najbiedniejszych z biednych" i dodał: "warunki są obecnie o wiele gorsze niż podczas Arabskiej Wiosny w 2011 roku i kryzysu cen żywności w latach 2007-2008, kiedy to 48 krajami wstrząsnęły niepokoje polityczne, zamieszki i protesty".

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej