more_horiz
Wiadomości

Gwałtowna powódź na Krecie. Woda porwała samochody do morza, są ofiary śmiertelne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 11:55
W powodzi na Krecie zginęły dwie osoby. Przyczyną powodzi były ulewne deszcze. Opady, które zaczęły się w sobotę rano, najbardziej dotknęły rejon Iraklionu.
W powodzi na Krecie zginęły dwie osoby
W powodzi na Krecie zginęły dwie osobyFoto: PAP/EPA/NIKOS CHALKIADAKIS

W sobotę na Krecie zginął 50-letni mężczyzna, z kolei w niedzielę znaleziono ciało 49-letniej kobiety, porwane przez wodę do morza. Ewakuowano mieszkańców kilku domów.

W miejscowości wypoczynkowej Agia Pelagia woda uniosła do morza kilka samochodów. Zniszczonych zostało kilkanaście sklepów i restauracji.

Gwałtowne powodzie w Australii

W ostatnich dniach katastrofy dotknęły także mieszkańców innych części świata. W piątek tysiące ludzi z południowego wschodu Australii zostało wezwanych do ewakuacji z powodu gwałtownych powodzi, które nadeszły w wyniku padających nieustannie przez dwa dni ulewnych deszczów.

Jak podały lokalne władze, w stanie Nowa Południowa Walia zginęło dwóch mężczyzn. Co najmniej 500 domów i wiele dróg zostało zalanych. Ponadto doszło do odcięcia energii elektrycznej w trzech tysiącach australijskich domów i przedsiębiorstw. Szkoły zamknięto do odwołania.

W Nowej Południowej Walii na początku bieżącego tygodnia zginął mężczyzna po tym, gdy jego samochód został porwany przez wodę. Ratownicy przestali także poszukiwać 63-latka, który prawdopodobnie poniósł śmierć w podobnych okolicznościach.

Deszcze osłabły do piątkowego popołudnia czasu lokalnego, jednak meteorolodzy ostrzegają, że w przyszłym tygodniu mogą nadejść kolejne.

Katastrofa łodzi na rzece Niger

Z kolei w poniedziałek w południowo-wschodniej Nigerii zginęło kilkadziesiąt osób. Jak poinformował prezydent tego kraju Muhammadu Buhari, łódź która przewoziła 85 osób, przewróciła się i zatonęła na wezbranej na skutek powodzi rzece Niger, w stanie Anambra. Służby ratunkowe potwierdziły śmierć 76 osób.

Anambra jest jednym z 29 nigeryjskich stanów, które zostały zniszczone przez silne powodzie od początku pory deszczowej. Obecne powodzie w Nigerii są najgorsze od wielu lat, zginęło już w nich ponad 300 osób, a około 100 tysięcy zostało bez dachu nad głową.

Czytaj także:

ng//IAR//PAP

Zobacz także

Zobacz także