Białoruś wspiera Rosję. Mińsk przekazał Moskwie ponad 65 tys. ton amunicji
Biełaruski Hajun, niezależny projekt, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi przekazał, że władze Białorusi przekazały Rosji od początku inwazji na Ukrainę ponad 65 tys. ton amunicji.
2022-10-29, 00:53
Blogerzy szacują, że z Białorusi od marca br. wywieziono 65 089 ton amunicji, czyli 1940 wagonów.
Za okres największego nasilenia transportów amunicji blogerzy uznali kwiecień, gdy wywieziono z Białorusi 22 534 tony amunicji (689 wagonów). Rosja wywoziła wówczas swój sprzęt; w lutym, bezpośrednio przed inwazją na Ukrainę, prowadziła manewry na Białorusi. Po kwietniu nastąpił spadek i od lipca tempo transportów amunicji z Białorusi znów zaczęło rosnąć.
Biełaruski Hajun przypomina, że władze w Mińsku przekazują Rosji również czołgi i inny sprzęt. Tylko w ostatnich tygodniach były to co najmniej 94 czołgi T-72A i od 35 do 44 samochodów ciężarowych Ural.
Plany Białorusi
Toczą się dyskusje na temat tego czy Białoruś oficjalnie zaatakuje Ukrainę. Według informacji mediów, dowództwo armii białoruskiej wstrzymało demobilizację żołnierzy po zakończeniu terminu czynnej służby wojskowej. Poinformowało o tym Radio Racyja, powołując się na relacje świadków. Oficerowie zmuszają ich do podpisywania kontraktu na dalszą służbę w armii.
REKLAMA
Po zakończeniu trwającej ustawowo półtora roku czynnej służby wojskowej młodzi żołnierze pozostają w koszarach. Oficerowie zmuszają ich do podpisywania kontraktu na dalszą służbę w armii. Twierdzą, że kontrakt przewiduje wypłatę pomocy pieniężnej dla rodziny na wypadek śmierci lub kalectwa, a jeśli żołnierze go nie podpiszą, zostaną wcieleni do wojska na mocy rozkazu mobilizacyjnego, bez tych gwarancji.
- Rosja chce pozbawić Ukrainę dostaw. Musijenko: spodziewamy się ataku wojsk w kierunku Wołynia z Białorusi
- Groźba eskalacji działań wojennych na Ukrainie. Premier Morawiecki: NATO i UE odpowiedzą zdecydowanie
- Białoruscy żołnierze z czerwonymi opaskami. Ekspert: znak, że zdecydowano się wziąć udział w działaniach wojennych
Zobacz: Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ w Programie 1 Polskiego Radia
dz/PAP, IAR
REKLAMA
REKLAMA