more_horiz
Wiadomości

Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETS. Minister Moskwa: nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 08:22
Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z handlu uprawnieniami do emisji CO2, czyli z systemu ETS. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wysłała w tej sprawie list do przedstawicieli trzech unijnych instytucji - Komisji Europejskiej, europarlamentu, oraz Czech, które kierują teraz pracami w Unijnej Radzie. Widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETS
Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETSFoto: PAP/Tomasz Gzell

Włączenie budownictwa i transportu do systemu handlu pozwoleniami Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym roku, w ramach pakietu klimatycznego.

Minister Moskwa napisała w liście, że Polska od dawna zabiega o zminimalizowanie negatywnego wpływu unijnej polityki klimatycznej, szczególnie w odniesieniu do najuboższych gospodarstw domowych. I dlatego - jak podkreśliła - z niepokojem śledzi prace nad pakietem klimatycznym, w tym nad propozycją włączającą budownictwo do systemu handlu uprawnienia do emisji CO2.

"Europa jest w środku kryzysu energetycznego"

Zwróciła uwagę, że pakiet klimatyczny został przygotowany przed pandemią i przed barbarzyńską wojną Rosji w Europie. A zatem nie zostały uwzględnione negatywne konsekwencje tych wydarzeń. Podkreśliła, że Europa jest w środku kryzysu energetycznego, rosnących szybko cen prądu i gazu co przede wszystkim odbija się na najuboższych. I - jak napisała - zmuszanie najbiedniejszych gospodarstw domowych do dokonywania szybkich zmian ogrzewania jest błędnym wyborem.

Posłuchaj
00:58 12055864_1.mp3 Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETS. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

"Nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi, dla których tworzymy polityki, ponieważ jest to sprzeczne z unijnymi zasadami" - podkreśliła minister klimatu i środowiska.

Koszty uprawnień do emisji CO2. Źródło: PAP

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także