Szefowa KE uspokaja: rosyjski szantaż energetyczny się nie powiódł, tej zimy jesteśmy bezpieczni

Na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła jednak, że następna zima może być większym wyzwaniem.

2022-12-12, 13:52

Szefowa KE uspokaja: rosyjski szantaż energetyczny się nie powiódł, tej zimy jesteśmy bezpieczni
Szefowa KE: szantaż energetyczny Rosji nie powiódł się . Foto: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

- Mimo rosyjskiego szantażu gazowego tej zimy jesteśmy bezpieczni - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała, że Moskwa ograniczyła o 80 procent dostawy błękitnego paliwa do Europy w porównaniu z sytuacją sprzed roku. - To spowodowało presję na światowy rynek energetyczny. Mimo ogromnych cięć w dostawach udało nam się wytrzymać szantaż i podjąć z sukcesem działania - podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

Następna zima może być wyzywaniem? 

Wymieniła między innymi zróżnicowanie dostaw błękitnego paliwa i umowy z wiarygodnymi dostawcami, oszczędności energii elektrycznej, czy obowiązkowe wypełnienie magazynów z surowcem. Ursula von der Leyen przyznała jednak, że przyszła zima może być jeszcze większym wyzwaniem i że przygotowania należy zacząć już teraz.

- Możliwe jest, że Rosja odetnie resztę dostaw gazu, Chiny mogą znieść ograniczenia covidowe, a to spowoduje wzrost zapotrzebowania na energię na rynku światowym do poziomu sprzed pandemii. Oczywiście teraz korzystamy z wyjątkowo ładnej zimy, a to może się zmienić za rok - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Nowy fundusz na energetykę 

Według szacunków, mimo podjętych działań, w przyszłym roku może zabraknąć do 30 miliardów metrów sześciennych gazu. Ursula von der Leyen zasugerowała też uruchomienie nowego funduszu na kolejne inwestycje energetyczne.

REKLAMA

Wskazywała na znaczącą poprawę infrastruktury w Unii. Wymieniła cztery interkonektory uruchomione w tym roku - gazociąg Baltic Pipe, który łączy polski i duński system przesyłowy, połączenie gazowe Polski z Litwą, Polski ze Słowacją, oraz Bułgarii z Grecją.

Czytaj także: 

IAR/kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej