more_horiz
Wiadomości

Pierwsze świąteczne orędzie króla Karola III. "Moc światła jest celebrowana ponad granicami wiary"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 17:48
Król Wielkiej Brytanii Karol III w pierwszym świątecznym orędziu do poddanych powiedział, że święta Bożego Narodzenia są okresem, w którym światło pokonuje ciemność, a ludzie dzielą się ze sobą dobrem. Dodał, że to także szczególnie wzruszający czas, w którym wspominamy bliskich, którzy odeszli. Przypomniał też, że wartości, które niesie ze sobą świąteczna tradycja, wykraczają poza ramy religii.
Król Karol III wygłosił swoje pierwsze orędzie bożonarodzeniowe
Król Karol III wygłosił swoje pierwsze orędzie bożonarodzenioweFoto: Twitter.com/@RoyalFamily

- Stoję tu - w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor - tak blisko miejsca, gdzie spoczęła moja ukochana matka wraz z moim drogim ojcem. (...) Święta Bożego Narodzenia to szczególnie wzruszający czas dla wszystkich spośród nas, którzy stracili bliskich - powiedział.

- Wiara mojej matki w potęgę światła była fundamentalną częścią jej wiary w Boga, ale też jej wiary w ludzi, którą podzielam całym sercem. To wiara w niezwykłą zdolność każdego człowieka do dotknięcia, z dobrocią i współczuciem, życia innych i rozjaśniania światłem otaczającego go świata (...). To kwintesencja naszej wspólnoty i fundament naszego społeczeństwa - oznajmił Karol III.

Pierwsze orędzie bożonarodzeniowe króla Karola III

Król podkreślił: "Widzimy to w bezinteresownym poświęceniu naszych sił zbrojnych i służb ratunkowych, które niestrudzenie gwarantują nasze bezpieczeństwo. (...) Widzimy to w pracownikach służby zdrowia i opieki społecznej, w naszych nauczycielach i, w rzeczy samej, w tych wszystkich, którzy pracują".

- Nasze kościoły, synagogi, meczety, świątynie i gurudwary [świątynie sikhijskie - red.] znów połączyły się w wysiłku, by nakarmić głodnych, dawać miłość i wsparcie przez cały rok. Taka serdeczna solidarność jest najbardziej inspirującym wyrazem kochania bliźniego jak siebie samego - przypomniał monarcha.

Posłuchaj
00:34 12117301_1.mp3 Król Karol III wygłosił swoje pierwsze orędzie bożonarodzeniowe (IAR) 

- I o ile Święta Bożego Narodzenia to święta chrześcijańskie, to jednak moc światła pokonującego ciemność jest celebrowana ponad granicami dzielącymi wiary i wyznania. A więc - niezależnie od tego, jaką wiarę wyznajecie lub czy jesteście wierzący - w tym życiodajnym świetle i w prawdziwej pokorze, która kryje się w służbie innym, możemy - jak wierzę - znaleźć nadzieję na przyszłość. Świętujmy zatem razem i zawsze kochajmy to światło - podkreślił. - Z całego serca życzę wam świąt pełnych pokoju, szczęścia i wiecznego światła - powiedział na zakończenie Karol III.

Czytaj także:

ng//IAR//PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także