Prezydenci Polski i Ukrainy oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim

2023-01-11, 18:45

Prezydenci Polski i Ukrainy oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim
Lwów. Prezydenci Polski i Ukrainy oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim. Foto: Facebook/Kancelaria Prezydenta

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda oraz Wołodymyr Zełenski oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.

"Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie przywódcy upamiętnili również Ukraińców poległych w walkach o Lwów 1918 roku, odwiedzili też część cmentarza, gdzie spoczywają ukraińscy żołnierze polegli w wojnie z Rosją" - napisał Jakub Kumoch na Twitterze.

Do wpisu dołączył zdjęcia prezydentów składających wieńce w narodowych barwach.

Lwów. Miejsce polskiej historii

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt Lwowskich, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa tej części nekropolii.

W 1971 r. władze sowieckie usunęły dwa kamienne lwy, będące częścią przedwojennego założenia Cmentarza Orląt. Rzeźby powróciły na swoje miejsce w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". Od tego czasu posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi. Rzeźby zostały ponownie odsłonięte 20 maja 2022 r.

Słynne lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich stanowią jeden z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej, ich odsłonięcie to znak zjednoczenia Polaków i Ukraińców i czytelny sygnał dla wrogów, którzy chcieliby podzielić nasze narody - komentował wówczas premier RP Mateusz Morawiecki.

To krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych krzywd; odsłonięcie tych rzeźb powinno stać się symbolem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich relacjach - podkreślał z kolei mer Sadowy.

Spotkanie we Lwowie

Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy spotkali się we Lwowie na szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Po rozmowach Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nauseda podpisali wspólną deklarację. Jej treść zamieszczono na stronie internetowej KPRP.

Przywódcy podkreślili w niej, że dostrzegają bezprecedensową rolę i skalę pomocy świadczonej przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Litewską od samego początku agresji rosyjskiej, w tym pomocy humanitarnej i wojskowej oraz natychmiastowego wsparcia energetycznego i w pełni popierają przyrodzone prawo Ukrainy do samoobrony i wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Przypomnieli o niezachwianym poparciu Unii Europejskiej i NATO dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową w 1991 r. i znaczącym wkładzie Ukrainy w bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego i poza nim, w szczególności poprzez odstraszanie militarnego zagrożenia ze strony Rosji.

Prezydenci przypomnieli, że wspierają wszelkie wysiłki na rzecz zapewnienia natychmiastowej stabilności finansowej Ukrainy oraz jej odnowy i odbudowy w kierunku zrównoważonej, dostatniej i demokratycznej przyszłości jako pełnoprawnego członka UE i oczekują kontynuacji procesu modernizacji ukraińskiej gospodarki i innych reform, gdy tylko pozwolą na to warunki.

W deklaracji zauważono, że konstytucja Ukrainy określa uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO jako strategiczny kurs państwa. Prezydenci potwierdzili zobowiązanie do wzmocnienia wspólnych wysiłków na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO.

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej