Snow Meeting w Wilnie. Szef MSZ o przekazywaniu czołgów dla Ukrainy: trzeba być dobrej myśli

Różnice zdań w kwestii przekazania czołgów bojowych Ukrainie są, ale jestem tutaj optymistą – powiedział w piątek dziennikarzom przebywający w Wilnie szef MSZ RP Zbigniew Rau. Minister uczestniczy w odbywającej się na Litwie konferencji na temat bezpieczeństwa Snow Meeting.

2023-01-20, 13:30

Snow Meeting w Wilnie. Szef MSZ o przekazywaniu czołgów dla Ukrainy: trzeba być dobrej myśli
Zbigniew Rau: jeśli chodzi o nasze relacja z Litwą, o kwestie bezpieczeństwa, energetyki, połączeń transportowych, mówimy absolutnie jednym głosem. Foto: PAP/Valdemar Doveiko

- Używamy bardzo wielu argumentów wobec rządu niemieckiego, który tutaj najbardziej się waha, by nie nazwać to presją. Trzeba być dobrej myśli – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Minister zauważył też, że "Rosja, od czasu jak zainteresowała się polityką europejska, od wieków dąży do podziałów tak, żeby wzmocnić swoją pozycję". - Pod tym względem nic się nie zmieniło, a wojna na Ukrainie wyostrza te rosyjskie próby podzielenia nas – powiedział.

Temat dominujący to wojna na Ukrainie

Szef polskiego MSZ poinformował, że na zamkniętym spotkaniu Snow Meeting z udziałem ministrów spraw zagranicznych, strategów i ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego z krajów europejskich i struktur NATO dominuje temat wojny na Ukrainie, a także kwestie wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz szczyt Sojuszu w Wilnie w lipcu tego roku.

- Bardzo się cieszymy, że właśnie to spotkanie potwierdziło, że wpływ Litwy, Polski i państw bałtyckich, a więc twardego jądra wschodniej flanki jest słyszalny i coraz bardziej wpływowy – powiedział Rau i podkreślił wyjątkowość stosunków polsko-litewskich.

REKLAMA

- Jeśli chodzi o nasze relacja z Litwą, o kwestie bezpieczeństwa, energetyki, połączeń transportowych, mówimy absolutnie jednym głosem. (…) Uzgadniamy nasze stanowiska, niczym się nie zaskakujemy i to, co jest bardzo ważne, to to, że nasi partnerzy, czy za Atlantykiem, czy w Europie, w UE są absolutnie do tego przyzwyczajeni, że jeżeli minister (spraw zagranicznych Litwy Gabrielius) Landsbergis zabiera głos, to ja go popieram, gdy ja zabieram głos, to on mnie popiera i w tym nie ma nic dziwnego – powiedział Rau.

Kwestie litewskich Polaków

Minister wskazał, że podczas rozmów ze stroną litewską poruszane są też kwestie litewskich Polaków. - To są stałe tematy, które poruszmy w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poszukiwania jeszcze lepszych rozwiązań. Wiemy po obydwu stronach, że ten stan doskonałości nie został osiągnięty, ale szczerze do tego razem dążymy – powiedział minister.

Minister w piątek odwiedził też Cmentarz na Rossie, gdzie w przededniu 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego złożył kwiaty w Kaplicy Bohaterów Powstania Styczniowego. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że powstanie styczniowe połączyło Polaków i Litwinów, a po stłumieniu zrywu "nasze drogi z Litwą się rozeszły".

- Niezwykle satysfakcjonujące jest to, że teraz znów, po tych przemyśleniach, doświadczeniach jesteśmy razem, bardzo blisko. A to, co szczególnie cieszy, to to, że zgodnie z intencją powstańców styczniowych jesteśmy także razem z Ukrainą – oświadczył minister Rau.

REKLAMA

Czytaj też:

pg,pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej