more_horiz
Wiadomości

Sprzęt medyczny i militarny z zakazem eksportu do Rosji. Japonia zaostrza restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 06:49
Japonia nałożyła na Moskwę kolejne sankcje za jej inwazję na Ukrainę. Zakazany został eksport do Rosji towarów, które mogą zostać wykorzystane do zwiększenia zdolności wojskowych. Zamrożono też aktywa kilkudziesięciu osób.
Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji
Japonia zaostrza sankcje wobec RosjiFoto: ally308/Shutterstock

Rząd Japonii ogłosił w piątek zaostrzenie sankcji wobec Rosji po jej atakach rakietowych na Ukrainę -  które miały miejsce w czwartek, a w których zginęło co najmniej 11 osób - a także po decyzji USA i Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów, które mogą jej pomóc w odparciu każdej nowej ofensywy Rosji.

"W świetle sytuacji wokół Ukrainy i w celu wzmocnienia międzynarodowych wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju, Japonia wprowadzi zakazy eksportu do Rosji, podobnie jak inne duże kraje" - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji

Resort handlu Japonii przekazał, że eksportowy zakaz dotyczy 49 firm i obejmie m.in. sprzęt i komponenty półprzewodnikowe, roboty, generatory prądu, materiały wybuchowe i szczepionki czy inny sprzęt medyczny oraz sprzęt kontroli rentgenowskiej oraz do poszukiwania ropy i gazu. Regulacje zaczną obowiązywać 3 lutego.

Japonia zamroziła również aktywa dodatkowych trzech podmiotów, w tym firmy lotniczej JSC Irkut, która produkuje pociski ziemia-powietrze oraz 22 osób związanych z rosyjską władzą, w tym Michaiła Mizintsewa i ministra sprawiedliwości Konstantina Czuczenki oraz 14 osób uznanych za prorosyjskie, które odpowiadały za aneksje regionów południowo-wschodniej Ukrainy, chodzi m.in. o Krym czy Sewastopol.

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także