more_horiz
Wiadomości

Wojska Rosji i Białorusi "podnoszą poziom zgrania". Ruszyły ćwiczenia sztabowe

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 09:40
Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia sztabowe wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk - powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony. Przedmiotem ćwiczeń ma być "wspólne planowanie użycia wojsk na podstawie doświadczeń z konfliktów zbrojnych ostatnich lat". 
Wspólne ćwiczenia sztabowców Białorusi i Rosji mają na celu wzmocnienie interoperacyjności wojsk obu tych krajow
Wspólne ćwiczenia sztabowców Białorusi i Rosji mają na celu wzmocnienie interoperacyjności wojsk obu tych krajowFoto: Sasa Dzambic Photography/ Shutterstock

Jak donosi Reuters, celem ćwiczeń ma być z kolei "podwyższenie poziomu zgrania dowodzenia wojskowego dwóch państw".

Jak przekazano, ćwiczenia będą trwać tydzień i są przygotowaniem do wrześniowych manewrów Tarcza Związku-2023, które mają się odbyć na terytorium Rosji.

Regularne ćwiczenia współpracy żołnierzy

Moskwa i Mińsk regularnie informują, że na terytorium Białorusi odbywają się przedsięwzięcia, które mają zwiększyć zgranie i interoperacyjność wojsk obu krajów w ramach Regionalnego Zgrupowania Wojsk Państwa Związkowego.

Formalnie zadaniem Regionalnego Zgrupowania Wojsk jest ochrona Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Alaksandr Łukaszenka ogłosił utworzenie zgrupowania w październiku ubiegłego roku na tle trwającej agresji Rosji wobec Ukrainy oraz obaw o możliwe ponowne wykorzystanie terytorium Białorusi do nowego ataku na ten kraj.

Duże straty Rosjan na Ukrainie

Od początku prowadzonej w pełnej skali rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło około 127 500 Rosjan - wynika z danych Sztabu Generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Rosyjska armia straciła 3201 czołgów, 6378 transporterów opancerzonych, 5048 innych pojazdów, w tym cystern, 2197 systemów artyleryjskich i 454 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet oraz 221 systemów obrony przeciwlotniczej. Od 24 lutego ubiegłego roku zostały zestrzelone 293 rosyjskie samoloty, 284 helikoptery, 796 rakiet oraz 1951 dronów. Zatopionych zostało 18 okrętów.

Posłuchaj
00:58 specz buszko ukraina - 12174747_1.mp3 Rosjanie szturmują ukraińskie pozycje w Donbasie. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego to tam ostatniej doby rosyjska armia atakowała najczęściej. To także Donbas jest wymieniany jako najbardziej prawdopodobne miejsce spodziewanego nasilenia ofensywy Rosjan - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

IAR, PAP/ mbl


Zobacz także

Zobacz także