Ofensywa dyplomatyczna prezydenta. "Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski"
Mamy nadzieję na wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, nie tylko pod względem liczby żołnierzy, ale także infrastruktury militarnej, uzbrojenia, które powinno być zmagazynowane w Polsce i innych krajach regionu; trzeba o tym rozmawiać z sojusznikami - powiedział prezydent Andrzej Duda.
2023-02-16, 20:30
W czwartek prezydent Andrzej Duda przybył do Londynu, gdzie w siedzibie brytyjskiego premiera na Downing Street 10 spotkał się z szefem brytyjskiego rządu Rishim Sunakiem, a także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W piątek, w drugim dniu wizyty w Wielkiej Brytanii, prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty w Pałacu Buckingham przez króla Karola III.
W rozmowie z TVP Info w ambasadzie Polski w Londynie prezydent podkreślił, że celem jego ofensywy dyplomatycznej jest wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. - To jest najważniejsze zadanie, jakie postawiłem przed sobą - stwierdził Andrzej Duda.
Posłuchaj
Wykorzystać okazję
Jak wskazał, korzysta "z tej wyjątkowej okoliczności, jaka nam się zdarzyła".
REKLAMA
- Będziemy mieli wizytę pana prezydenta Joe Bidena, a zarazem spotkanie Bukareszteńskiej Dziewiątki w ramach NATO - przypomniał Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że przybędzie również sekretarz generalny NATO, którego wczoraj zaprosiłem na ten szczyt - dodał.
- To jest przede wszystkim okazja do rozmowy o bezpieczeństwa w naszej części Europy, jak będziemy dalej pomagali Ukrainie - bo trzeba to robić wspólnie - i jakie decyzje podejmiemy na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie - oświadczył prezydent.
Wzmocnienie wschodniej flanki
- Mamy nadzieję na wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, nie tylko pod względem liczby żołnierz NATO, (...) ale również i infrastruktury militarnej, to znaczy uzbrojenia NATO, które uważam, że powinno być zmagazynowane na terenie naszego kraju, ale także wschodniej flanki NATO w ogóle - podkreślił Duda.
- Po to, żeby ci żołnierze, którzy przybędą, nie musieli tego wyposażenia ze sobą zabierać, bo to zawsze wydłuża cały proces logistyczny, tylko żeby to wyposażenie już na nich czekało - tłumaczył.
REKLAMA
Dobry odzew
Pytany o reakcję sekretarza generalnego na te propozycje, prezydent odparł, że "był dobry odzew".
- Tylko teraz trzeba na temat tych propozycji jeszcze rozmawiać z sojusznikami - dodał.
Jak wskazał, chodzi zarówno o działania na szczeblu przedstawicielstw i ministerstw związanych z działaniem NATO, jak i najwyższym szczeblu głów państw i szefów rządów.
Skuteczna polityka
Prezydent przypomniał, że przed szczytem NATO w Warszawie w 2016 odbył podróż "do wszystkich państw członkowskich NATO".
REKLAMA
- Ona zaowocowała ostatecznie rzeczywiście obecnością NATO na wschodniej flance, tym, co nazywamy Enhanced Forward Presence - Wysuniętą Wzmocnioną Obecnością. Z naszego punktu widzenia to jest wreszcie, po wielu latach naszej obecności NATO, faktyczna obecność wojsk NATO w naszej części Europy i w naszym kraju - zaznaczył Andrzej Duda.
Posłuchaj
Konferencja w Monachium
Z Wielkiej Brytanii prezydent uda się do Niemiec, gdzie w Monachium weźmie udział w 59. Konferencji Bezpieczeństwa. Będzie to m.in. okazja do politycznych konsultacji z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz z przywódcą Francji Emmanuelem Macronem. W sobotę Andrzej Duda ma rozmawiać z prezydentem elektem Czech Petrem Pavlem.
REKLAMA
Spotkania te odbywają się przed wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, która odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.
- Wizyta Joe Bidena w Polsce. Prezydent Duda: to dla nas znak gwarancji bezpieczeństwa
- "Jeśli będzie taka potrzeba - przybędzie". Prezydent Duda o ew. wizycie Zełenskiego w Polsce
IAR/PAP/fc/kor
REKLAMA