more_horiz
Wiadomości

Strajk na niemieckich lotniskach. Tysiące lotów odwołanych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 10:10
W Niemczech dziś strajk na głównych lotniskach kraju. Odwołanych będzie ponad 2 tysiące lotów.
Niemcy: strajk na lotniskach, 2300 lotów odwołanych
Niemcy: strajk na lotniskach, 2300 lotów odwołanychFoto: PAP/EPA/HOSAM KATAN

Strajkują pracownicy pokładowi oraz służb ochrony na pokładach samolotów, zrzeszeni w związku zawodowym Verdi, którzy skarżą się na zamrożone pensje w czasach, gdy na świecie szaleje inflacja. W związku z protestem niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołuje ponad 1300 lotów z Frankfurtu nad Menem i Monachium.

Akcja protestacyjna obejmie też lotniska w Bremie, Dortmundzie, Hanowerze, Lipsku i Stuttgarcie. Strajk krytykuje stowarzyszenie niemieckich portów lotniczych ADV. Według ich danych, łącznie odwołanych zostanie 2300 lotów, a nie odleci prawie 300 tysięcy potencjalnych pasażerów. Związkowcy odpowiadają, że jednodniowa, masowa akcja protestacyjna będzie mniej dolegliwa dla pasażerów niż kilkudniowy strajk.

Pechowy tydzień dla niemieckiego lotnictwa

Wyłączenie ruchu nie dotyczy samolotów z pomocą humanitarną dla dotkniętych trzesieniem ziemi Turcji i Syrii. Będą też funkcjonować loty wiozące delegacje na monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Kolejna tura rozmów związkowców z pracodawcami planowana jest na najbliższą środę i czwartek.

To pechowy tydzień dla niemieckiego lotnictwa. W środę z powodu awarii informatycznej Lufthansa odwołała lub musiała przełożyć większość lotów. Z kolei wczoraj wiele niemieckich lotnisk stało się obiektem cyberataku, do którego - według Spiegla - przyznali się rosyjscy hakerzy.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także