more_horiz
Wiadomości

Ukraina zbojkotuje obrady ZP OBWE w Wiedniu. Powód: udział delegacji Rosji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 16:17
- Z powodu udziału delegacji Rosji Ukraina zbojkotuje obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które zbierze się w Wiedniu w dniach 23-24 lutego - zapowiedziała w niedzielę ukraińska parlamentarzystka Jewhenija Krawczuk.
Austria przyznała wizy rosyjskiej delegacji na spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE
Austria przyznała wizy rosyjskiej delegacji na spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Foto: Sebastian Indra / MSZ / twitter.com/MSZ_RP

- Nie będziemy brać udziału w żadnych oficjalnych wydarzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego - oznajmiła Krawczuk, wiceszefowa komisji Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) ds. polityki humanitarnej i informacyjnej.

Deputowana, którą cytuje agencja Ukrinform, powiedziała, że strona austriacka wydała 61 wiz dla delegacji rosyjskiej. - Są to nie tylko parlamentarzyści, którzy są zbrodniarzami wojennymi. Tam jest cała gromada innych ludzi, ze służb specjalnych, czy propagandzistów, którzy będą wykorzystywać posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego jako wyłącznie dekorację - wyjaśniła Krawczuk.

Delegacja Ukrainy pojedzie do Wiednia

Dodała, że delegacja Ukrainy pojedzie jednak do Wiednia, by rozmawiać ze swymi partnerami, "jak wyprowadzić z tego kryzysu OBWE, a przynajmniej Zgromadzenie Parlamentarne".

Krawczuk poinformowała, że trwają rozmowy z diasporą ukraińską w Wiedniu w sprawie organizacji protestu w pobliżu miejsca obrad.

Zimowa sesja ZP OBWE odbędzie się w czasie, gdy mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Rocznica ta będzie tematem obrad Zgromadzenia, przy czym brać w nich udział będą przedstawiciele Rosji. W delegacji rosyjskiej znajduje się 15 parlamentarzystów objętych sankcjami Unii Europejskiej, w tym Piotr Tołstoj, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg bronił decyzji o wydaniu wiz Rosjanom, argumentując, że rząd w Wiedniu, w którym mieści się siedziba OBWE, jest prawnie zobowiązany do umożliwienia wszystkim zainteresowanym delegacjom uczestniczenia w obradach. Wiedeń potępił inwazję Rosji na Ukrainę, ale podkreśla też konieczność podtrzymywania relacji dyplomatycznych z Moskwą.

Czytaj także:

PAP/bartos

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także