more_horiz
Wiadomości

Gala wręczenia Oscarów. "Na Zachodzie bez zmian" zdobędzie główną nagrodę?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 08:05
Amerykański film "Wszystko wszędzie naraz" oraz niemiecka produkcja "Na Zachodzie bez zmian" to główni faworyci tegorocznych Oscarów. 95. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się dzisiejszej nocy nocy w Los Angeles. Polskę reprezentuje film Jerzego Skolimowskiego IO.
Kadr z filmu Na Zachodzie bez zmian
Kadr z filmu "Na Zachodzie bez zmian"Foto: Natflix/mat. prasowe

Określany mianem "przygodowego science-fiction" obraz "Wszystko wszędzie naraz" zdobył 11 nominacji do Oscara, w tym w głównej kategorii dla najlepszego filmu roku. Większość ekspertów przewiduje, że ma on największe szanse na zwycięstwo.

Po 9 nominacji otrzymały "Duchy Inisherin" oraz niemiecka produkcja "Na Zachodzie bez zmian". Większość ekspertów przewiduje, że to właśnie ten obraz wygra w kategorii filmu międzynarodowego.

Podobne przekonanie ma producentka obrazu IO Ewa Piaskowska. "Proszę mi wierzyć, że uwielbiam film IO ale obawiam się, że się nie mylę" - powiedziała w wywiadzie dla Polskiego Radia. Opinię producentki podziela Jerzy Skolimowski. "Jestem pewien, że wygra film niemiecki ‘Na Zachodzie bez zmian’" - powiedział Polskiemu Radiu.

Do Oscara za reżyserię typowani są przede wszystkim Daniel Kwan i Daniel Scheinert za "Wszystko wszędzie naraz". W głównych kategoriach aktorskich faworytami są Austin Butler za rolę w filmie "Elvis" i Cate Blanchett, która zagrała w "Tár".

Posłuchaj
00:55 12245761_1.mp3 Marek Wałkuski o faworytach tegorocznego rozdania Oskarów

Czytaj także:

Film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego ma szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscara. Obraz otrzymał nominację w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". Laureatów tegorocznych Oscarów poznamy w nocy (początek godzina 1.00 polskiego czasu) podczas 95. gali wręczenia nagród w Los Angeles. Bohaterem "IO" jest osiołek, który zostaje zabrany z cyrku i wyrusza w podróż przez polską prowincję i przez Europę.

PAP/IAR/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także