Na gali Oscarów nie chcą słuchać Zełenskiego. Szef MSZ Ukrainy: przykład hipokryzji
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ostro skrytykował odrzucenie prośby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wystąpienie na gali wręczenia Oscarów. - Słowo "śmieszne" to za mało, by opisać tę hipokryzję - stwierdził w rozmowie dla "Bild am Sonntag".
2023-03-11, 17:11
- Myślę, że jeśli "Na zachodzie bez zmian" dostanie Oscara za najlepszy film zagraniczny, podczas gdy prezydent Zełenski, który walczy, przewodzi krajowi, tocząc największą wojnę w Europie od czasów II wojny światowej, nie będzie mógł przemawiać na rozdaniu Oscarów, to nie znajdzie się lepszego przykładu hipokryzji czołowych menedżerów i producentów przemysłu filmowego - powiedział Kułeba.
- Słowo śmieszne to za mało, by opisać tę hipokryzję - podkreślił.
Odmowa bez wyjaśnienia
Od początku wojny prezydent Ukrainy Zełenski przemawiał m.in. na ceremonii Złotych Globów, rozdaniu nagród Grammy i otwarciu Berlinale - przypomina portal dziennika "Bild".
Ostatnio Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz drugi odrzuciła prośbę prezydenta Zełenskiego o umożliwienie mu wystąpienia na uroczystości wręczenia Oscarów. Odmawia też mediom uzasadnienia swojej decyzji.
- "Bachmut to nie Stalingrad". Doradca Zełenskiego wyjaśnia sens obrony miasta i zapowiada kontrofensywę
- Bestialskie ataki Rosjan na cele cywilne. Spotkanie szefów dyplomacji państw G7 i Ukrainy
Antywojenny manifest
Niemiecki film w reżyserii Edwarda Bergera "Na zachodzie bez zmian" według powieści Ericha Marii Remarque'a uzyskał nominację do Oscara w dziewięciu kategoriach.
Ekranizacja opowiadająca o losach niemieckich żołnierzy na froncie zachodnim podczas I wojny światowej bywa określana jako "antywojenny manifest".
- Polski film "IO" nominowany do Oscarów. Ewa Piaskowska: chciałabym się mylić, ale nie wygramy
- Oscary 2023 – komu nagroda za najlepszą piosenkę?
IAR/PAP/fc
REKLAMA