more_horiz
Wiadomości

Zaostrzone przepisy dot. posiadania broni w USA. Biden podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 06:42
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał we wtorek rozporządzenie wykonawcze zaostrzające przepisy o sprzedaży broni palnej. Zgodnie z jego decyzją, wzmocniona będzie kontrola nad nabywcami broni poprzez ściślejsze sprawdzanie ich przeszłości kryminalnej. Rozszerza też federalne wsparcie dla stanowych ustaw o tzw. czerwonej fladze. Mają one na celu powstrzymanie sprzedaży broni osobom uznanym za niebezpieczne. Umożliwiają też policji w uzasadnionych przypadkach konfiskatę broni.
Prezydent USA Joe Biden w Monterey Park
Prezydent USA Joe Biden w Monterey ParkFoto: PAP/EPA/Allison Dinner

Biały Dom uznał wtorkowe zarządzenie wykonawcze w sprawie broni za najbardziej kompleksowy akt polityczny, jaki prezydent może wprowadzić bez zgody Kongresu.

Tragedia w Monterey Park

Joe Biden odwiedził też rodziny ofiar styczniowej strzelaniny w Monterey Park w pobliżu Los Angeles. W 60-tysięcznym mieście, gdzie 65 proc. mieszkańców to Azjaci, polityk wyraził współczucie rodzinom ofiar i ocalałym z z masowej strzelaniny z 21 stycznia, w której zginęło 11 osób.

- Jestem tu w imieniu narodu amerykańskiego, aby opłakiwać ofiary, modlić się z wami i zapewnić was, że jesteście kochani i nie jesteście sami - cytuje prezydenta USA agencja Reutera.

Prezydent wezwał też Kongres do przywrócenia wprowadzonego w 1994 roku - a wycofanego 10 lat później - zakazu sprzedaży karabinów szturmowych.

Problem z bronią w USA

W Ameryce notuje się rocznie 40 tys. zgonów spowodowanych użyciem broni palnej. Administracja Bidena wskazuje na wyniki sondaży, które pokazują, że większość Amerykanów popiera sprawdzanie przeszłości kryminalnej nabywców broni.

Krytycy Bidena oskarżają go o politykę zagrażającą wolnościom osobistym.

Czytaj także:

- Administracja Bidena powinna zażądać od prokuratorów i ustawodawców, aby wykorzystali istniejące prawo do zamykania przestępców naruszających przepisy o broni palnej atakując w niewinnych Amerykanów - argumentował Lawrence Keane, wiceprezes największej grupy reprezentującej producentów broni palnej - NSSF.

ms/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także