more_horiz
Wiadomości

Brali udział w zestrzeleniu samolotu MH17 w 2014 r. "W zeszłym roku walczyli na Ukrainie"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 20:07
W niedzielę holenderski portal NOS poinformował, że "w rejonie charkowskim na Ukrainie w ubiegłym roku walczyła rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza, która brała udział w zestrzeleniu w 2014 r. samolotu Malaysia Airlines (MH17)".
Rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza - odpowiedzialna za katastrofę samolotu malezyjskich linii lotniczych w 2014 r. - walczyła na Ukrainie.
Rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza - odpowiedzialna za katastrofę samolotu malezyjskich linii lotniczych w 2014 r. - walczyła na Ukrainie.Foto: Denis Kornilov / shutterstock.com

Jako pierwsze o sprawie poinformowało amerykańskie radio NPR, które opiera się na danych ukraińskiego wywiadu. Okazuje się, że przez większą część 2022 r. niesławna brygada brała udział w walkach wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim.

17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi.

Czytaj także:

W listopadzie ub. roku sąd okręgowy w Hadze w uzasadnieniu wyroku skazującego dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za udział w zestrzeleniu samolotu, stwierdził także, iż "nie ma wątpliwości, iż samolot MH17, został zestrzelony przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk".

Ze śledztwa wynika, że zestaw rakietowy, który został użyty do zestrzelenia samolotu należał do rosyjskiej 53. brygady przeciwlotniczej. Jednocześnie międzynarodowy zespół śledczy (Joint Investigation Teams - JIT) ogłosił w lutym br., że istnieją "mocne przesłanki", iż Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do strącenia malezyjskiej maszyny.


PAP PAP

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także