more_horiz
Wiadomości

Siedem miliardów euro na odbudowę Turcji i Syrii. Szefowa KE: solidarność jest odpowiedzią na tragedię

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 19:10
Siedem miliardów euro zadeklarowali uczestnicy konferencji darczyńców w Brukseli na odbudowę Turcji i Syrii, które na początku lutego nawiedziło potężne trzęsienie ziemi.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen: solidarność jest odpowiedzią na tragedię
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen: "solidarność jest odpowiedzią na tragedię"Foto: Halil Fidan / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM PAP/Abaca

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła podczas konferencji, że kiedy dochodzi do tragedii, odpowiedzią na nią musi być solidarność. - Ta konferencja wyznacza początek. Przed nami jeszcze wiele pracy - podkreślała.

Ursula von der Leyen poinformowała również, że 14 czerwca w Brukseli zostanie zorganizowana konferencja poświęconą tylko Syrii. Zapewniła, że Unia Europejska dopilnuje, by donacje zostały przekazane na czas, zostały wykorzystane na miejscu, a cały proces był transparentny i przeprowadzony odpowiedzialnie.

Posłuchaj
00:28 12260937_1.mp3 Ursula von der Leyen: 14 czerwca zorganizujemy w Brukseli konferencję poświęconą tylko Syrii. Upewnimy się, że obiecane donacje zostaną przekazane na czas. Upewnimy się również, że nasza inwestycja ma wpływ na miejscu. Zrobimy to przy pełnej transparentności i odpowiedzialności. Dziękuję wam za pokazanie narodom Syrii i Turcji, że nie są sami. Dbam

Niesłabnąca pomoc dla poszkodowanych

Ulf Kristersson, premier sprawującej prezydencję w Unii Europejskiej Szwecji, zapewnił o niesłabnącym wsparciu dla dotkniętych trzęsieniem ziemi państw oraz podziękował zaangażowanym w konferencję donatorów.

- Jako szwedzka prezydencja jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za zorganizowanie dzisiejszej konferencji i jesteśmy pod wrażeniem jej rezultatu. Pokornie przyjmujemy zadanie, które przed nami postawiono - mówił Ulf Kristersson.

Posłuchaj
00:18 12260937_2.mp3 Ulf Kristersson: Jako szwedzka prezydencja jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za zorganizowanie dzisiejszej konferencji i jesteśmy pod wrażeniem jej rezultatu. Pokornie przyjmujemy zadanie, które przed nami postawiono.

W dzisiejszej konferencji donatorów w Brukseli udział wzięli przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw sąsiednich i międzynarodowych instytucji finansowych. Zorganizowano ją przy współpracy z rządem Turcji.

Czytaj też:

IAR/Beata Płomecka/as

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także