TIHV zaznaczyła, że ofiarami 21 linczów padły co najmniej 44 osoby, które oskarżono o plądrowanie domów i sklepów zniszczonych wskutek trzęsienia ziemi. Trzy osoby zmarły na skutek odniesionych ran. "Część z zamieszczonych w sieci nagrań z linczów przedstawia umundurowane osoby" - zaznaczono w raporcie. Dodatkowo - wskutek przemocy ze strony tureckich służb mundurowych - zmarły co najmniej kolejne trzy osoby, a dziewięć zostało rannych.
Fundacja wyliczyła, że przeciwko 575 osobom wszczęto śledztwo w związku z dotyczącymi trzęsienia ziemi postami w mediach społecznościowych. Zatrzymano 168 z nich. Organy władzy - podano w raporcie - co najmniej 20 razy uniemożliwiły zbieranie pomocy dla ofiar trzęsienia przez obywateli, organizacje pozarządowe oraz niektóre partie polityczne i władze samorządowe.
Przemoc wobec dziennikarzy
W raporcie zwrócono również uwagę na przemoc wobec dziennikarzy, której co najmniej 11 razy dopuścili się funkcjonariusze służb porządkowych i co najmniej 11 razy - cywile. Jednemu dziennikarzowi spoza kraju odmówiono wstępu do Turcji, dwóch innych aresztowano pod zarzutem "publicznego rozpowszechniania mylących informacji".
W wyniku trzęsienia ziemi, które na początku lutego nawiedziło Turcję i sąsiednią Syrię, śmierć poniosło co namniej 51 tys. osób, z których ponad 45 tys. zginęło na terenie Turcji.
Czytaj też:
PAP/mn