more_horiz
Wiadomości

Przemoc, tortury i lincze na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji. Co najmniej 6 osób nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 19:30
Na przestrzeni trzech tygodni po trzęsieniu ziemi z 6 lutego na dotkniętych nim obszarach południowo-wschodniej Turcji doszło do 17 przypadków tortur, 21 linczów i przemocy ze strony służb mundurowych - wynika z raportu Fundacji Praw Człowieka Turcji (TIHV). Dodano, że w wyniku zadanych ran zginęło co najmniej sześć osób.
Przemoc, tortury i lincze na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji. Co najmniej 6 osób zginęło
Przemoc, tortury i lincze na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji. Co najmniej 6 osób zginęłoFoto: PAP/EPA/YAHYA NEMAH

TIHV zaznaczyła, że ofiarami 21 linczów padły co najmniej 44 osoby, które oskarżono o plądrowanie domów i sklepów zniszczonych wskutek trzęsienia ziemi. Trzy osoby zmarły na skutek odniesionych ran. "Część z zamieszczonych w sieci nagrań z linczów przedstawia umundurowane osoby" - zaznaczono w raporcie. Dodatkowo - wskutek przemocy ze strony tureckich służb mundurowych - zmarły co najmniej kolejne trzy osoby, a dziewięć zostało rannych.

Fundacja wyliczyła, że przeciwko 575 osobom wszczęto śledztwo w związku z dotyczącymi trzęsienia ziemi postami w mediach społecznościowych. Zatrzymano 168 z nich. Organy władzy - podano w raporcie - co najmniej 20 razy uniemożliwiły zbieranie pomocy dla ofiar trzęsienia przez obywateli, organizacje pozarządowe oraz niektóre partie polityczne i władze samorządowe.

Przemoc wobec dziennikarzy

W raporcie zwrócono również uwagę na przemoc wobec dziennikarzy, której co najmniej 11 razy dopuścili się funkcjonariusze służb porządkowych i co najmniej 11 razy - cywile. Jednemu dziennikarzowi spoza kraju odmówiono wstępu do Turcji, dwóch innych aresztowano pod zarzutem "publicznego rozpowszechniania mylących informacji".

W wyniku trzęsienia ziemi, które na początku lutego nawiedziło Turcję i sąsiednią Syrię, śmierć poniosło co namniej 51 tys. osób, z których ponad 45 tys. zginęło na terenie Turcji. 

Czytaj też:

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także