more_horiz
Wiadomości

NASA informuje o ogromnej asteroidzie w pobliżu Ziemi. "Gdyby uderzyła, zniszczyłaby całe miasto"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 19:00
CNN, powołując się na NASA, poinformowała, że w sobotę o godzinie 20.49 czasu polskiego pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleciała asteroida. Tak wielki obiekt znajduje się obok Ziemi raz na 10 lat.
NASA: w sobotę wieczorem pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci ogromna asteroida
NASA: w sobotę wieczorem pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przeleci ogromna asteroidaFoto: Dima Zel / Shutterstock

Asteroida przelatuje w odległości 175 tys. km od Ziemi. Jej średnica szacowana jest na 40-90 m. Gdyby obiekt o takich wymiarach uderzył w Ziemię, zniszczyłby całe duże miasto.

Obiekt, nazwany przez naukowców "2023 DZ2", został odkryty zaledwie miesiąc temu. NASA poinformowała, że jest to dobra okazja dla astronomów, by poszerzyć swoją wiedzę o asteroidach - na wypadek, gdyby w przyszłości odkryto niebezpieczny obiekt, który mógłby potencjalnie uderzyć w Ziemię.

- Nie ma szans na to, aby asteroida uderzyła w Ziemię, ale to, że przelatuje blisko, stwarza wspaniałą okazję do obserwacji - powiedział (cytowany przez CNN) szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Richard Moissl.

Dodał, że asteroida "2023 DZ2" jest "obiektem interesującym z punktu widzenia nauki".

Obiekt powróci za 3 lata?

Dzięki temu, że asteroida będzie przelatywać tak blisko Ziemi, można ją zaobserwować przez lornetkę lub mały teleskop na całym świecie. Transmisję na żywo z jej przelotu będzie prowadzić The Virtual Telescope Project - strona internetowa zajmująca się relacjonowaniem i udostępnianiem w czasie rzeczywistym najważniejszych zjawisk na niebie.

Obiekt ma powrócić w pobliże Ziemi w 2026 r. Naukowcy stwierdzili, że również wówczas nie będzie stanowił zagrożenia dla naszej planety.

Czytaj także:

PAP/łl

Zobacz także

Zobacz także