Korea Południowa wypożyczy USA 500 tys. pocisków artyleryjskich? W tle pomoc wojskowa dla Ukrainy
Korea Południowa uzgodniła w marcu ze Stanami Zjednoczonymi, że wypożyczy im 500 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, co może dać Waszyngtonowi większą swobodę w przekazywaniu amunicji Ukrainie - podał w środę południowokoreański dziennik "Tonga Ilbo".
2023-04-12, 08:35
Gazeta zacytowała anonimowe źródła rządowe w Seulu, według których Korea Płd. zdecydowała się wypożyczyć USA amunicję, ale jej nie sprzedawać, by zmniejszyć prawdopodobieństwo, że pociski zostaną wykorzystane w wojnie na Ukrainie. Mają one głównie służyć uzupełnieniu zapasów USA.
Rząd Korei Południowej przekazuje Ukrainie wsparcie humanitarne, ale odmawia dostaw śmiercionośnej broni, tłumacząc to zasadą niedostarczania takiego sprzętu krajom uczestniczącym w konfliktach zbrojnych.
Administracja oficjalnie milczy
Stany Zjednoczone kupiły w ubiegłym roku od Korei Południowej 100 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, a rząd w Waszyngtonie chciał w lutym ponownie złożyć takie zamówienie. Władze w Seulu znalazły jednak inny sposób, by zaopatrzyć sojusznika w pociski - wynika z doniesień "Tonga Ilbo".
Obie strony potwierdziły wcześniej, że prowadzą negocjacje w sprawie dostaw amunicji artyleryjskiej, ale nie pojawiły się oficjalne informacje o jakimkolwiek porozumieniu w tej sprawie - podkreśla agencja Reutera.
REKLAMA
Ministerstwo obrony w Seulu nie potwierdziło informacji "Tonga Ilbo", ani im nie zaprzeczyło. Resort oświadczył, że rozważa sposoby pomocy Ukrainie w obronie jej wolności, ale odmówił przekazania szczegółów. Departament Stanu USA nie odpowiedział dotąd na prośbę o komentarz.
Południowokoreańscy urzędnicy podkreślają, że stanowisko Seulu w sprawie nieprzekazywania Ukrainie śmiercionośnego uzbrojenia nie uległo zmianie, a broń może być dostarczona pod warunkiem, że jej "końcowym użytkownikiem" będą USA - podała agencja Yonhap.
Stanowisko Korei Południowej wobec wojny na Ukrainie
W ostatnich dniach szerokim echem odbiły się zamieszczone w sieci rzekome tajne dokumenty Pentagonu, sugerujące, że wywiad USA podsłuchiwał rozmowy wysokich rangą południowokoreańskich urzędników na temat potencjalnych dostaw uzbrojenia dla Ukrainy. Według władz w Seulu informacje te są fałszywe.
Korea Płd. jest ważnym sojusznikiem USA i dużym producentem amunicji artyleryjskiej, ale starała się unikać antagonizowania Rosji w związku ze swoimi gospodarczymi powiązaniami z tym krajem oraz wpływem, jaki Moskwa ma na Koreę Północną - ocenił Reuters.
REKLAMA
Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol, który wybiera się w kwietniu do Waszyngtonu na spotkanie z przywódcą USA Joe Bidenem, oświadczył, że Seul nie przekazał Ukrainie śmiercionośnej broni, ale zamiast tego zwiększy pomoc humanitarną.
- Nie tylko Stalowa Wola. Zakład z Kalisza włączony w produkcję czołgów K2 Black Panther
- Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem Company utworzyły konsorcjum czołgowe
Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia:
jp/Tonga Ilbo/PAP
REKLAMA