Start misji Juice. Sonda zbada życie na księżycach Jowisza

Wystartowała największa w historii misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, mająca na celu zbadanie księżyców największej planety Układu Słonecznego. W badaniu Jowisza mają pomóc umieszczone na sondzie badawcze urządzenia - m.in. z Polski.

2023-04-14, 16:23

Start misji Juice. Sonda zbada życie na księżycach Jowisza
Juice ma sprawdzić czy na lodowych księżycach Saturna istnieją warunki sprzyjające życia a także zbadać pole magnetyczne największego z nich, Ganimedesa.Foto: European Space Agency/Twitter

O godz. 14.15 czasu polskiego z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z sondą kosmiczną Juice na pokładzie. Celem sondy jest zbadanie trzech księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto oraz Europy.

Polski wkład w misję Juice

Juice to największa do tej pory misja Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz pierwsza, w której tak duży udział wzięli polscy naukowcy i inżynierowie.

- Polacy pracowali nad dwoma z dziesięciu instrumentów badawczych, które znajdują się na pokładzie sondy, również polskie firmy z sektora kosmicznego były zaangażowane w produkcje oraz testowanie elementów składowych sondy - mówi dr Tomasz Barciński, który pracował nad sondą Juice.

- Każda misja jest wyjątkowa. Nie posyła się statku, który kosztuje wiele milionów, żeby nie odkryć nic nowego - powiedział naukowiec.

REKLAMA

Posłuchaj

Rozpoczęła się misja sondy kosmicznej Juice cz.1 (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Cel misji sondy Juice

Juice ma sprawdzić, czy na lodowych księżycach Saturna istnieją warunki sprzyjające życia, a także zbadać pole magnetyczne największego z nich, Ganimedesa.

Lot w stronę Jowisza potrwa około 8 lat. Jest to związane z ograniczoną liczbą paliwa, jakie w kosmos zabrała ze sobą sonda Juice.

- Jowisz jest bardzo daleko, fale radiowe docierają tam w godzinę, a do Słońca osiem minut więc jest bardzo daleko - dodał badacz.

Posłuchaj

Rozpoczęła się misja sondy kosmicznej Juice cz.2 (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- Pole grawitacyjne słońca jest bardzo silne a paliwa nie ma za wiele - powiedział dr Tomasz Barciński. Była to druga próba startu, pierwotnie sonda miała być wystrzelona wczoraj, jednak wtedy przeszkodziły w tym warunki atmosferyczne. Pierwsze wyniki badań sondy w okolicach Jowisza poznamy w 2031 r.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej