KE pomoże rolnikom. Znamy szczegóły pakietu finansowego. Największa część ma trafić do Polski

Komisja Europejska przedstawiła unijnym krajom szczegóły pakietu finansowego w wysokości 100 milionów euro dla rolników za straty wywołane nadmiernym importem z Ukrainy. Państwa członkowskie mają go zatwierdzić w przyszłym tygodniu.

2023-05-03, 18:25

KE pomoże rolnikom. Znamy szczegóły pakietu finansowego. Największa część ma trafić do Polski
KE przedstawiła szczegóły wsparcia dla rolników za straty wywołane importem z Ukrainy.Foto: New Africa/ Shutterstock

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała kilkanaście dni temu, że z tego pakietu Polska ma otrzymać najwięcej, bo ponad 39 milionów euro. Oprócz Polski na finansowe wsparcie z unijnej rezerwy kryzysowej mogą także liczyć Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Sektor zbóż i nasion oleistych

To finansowa pomoc dla rolników z sektora zbóż i nasion oleistych. Pieniądze mają być przekazane do końca września. Piątka państw może zwiększyć to wsparcie o 200 procent dopłatami z krajowych budżetów. W przypadku Polski oznacza to pulę pieniędzy w wysokości prawie 120 milionów euro.

Podczas prezentacji pakietu, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia, kilka krajów zgłaszało obawy co do gwarantowanego tranzytu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy przez Polskę, Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry, do których import jest zablokowany. Ale zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała Beata Płomecka, nie wpłynie to na decyzję o finansowym wsparciu w wysokości 100 milionów euro dla piątki krajów i jest raczej przesądzone, że zostanie on zaakceptowany w przyszłym tygodniu.

Posłuchaj

KE przedstawiła szczegóły wsparcia dla rolników za straty wywołane importem z Ukrainy (Beata Płomecka/IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

"Polska jest największym beneficjentem"

W tym pakiecie finansowym Polska jest największym beneficjentem, podobnie było przed kilkoma tygodniami, kiedy zapadała zgoda na pierwszy pakiet. Wtedy z 56 milionów euro Polska otrzymała niecałe 30 milionów euro.

REKLAMA

Komisja przygotowuje też już trzeci pakiet z unijnej rezerwy kryzysowej. Tym razem - jak można usłyszeć - będzie on przede wszystkim dla państw Południa, które nawiedziła susza, czyli Hiszpanię, Portugalię oraz Włochy, a także dla krajów bałtyckich w związku ze stratami sektora mleczarskiego.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej