more_horiz
Wiadomości

Rosjanie mają problemy w okupowanym Doniecku. Wszystko przez niedobór wody

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 10:30
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku niedobór wody jest coraz większym problemem dla okupowanego przez Rosję Doniecka.
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku niedobór wody jest coraz większym problemem dla okupowanego przez Rosję Doniecka
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku niedobór wody jest coraz większym problemem dla okupowanego przez Rosję DonieckaFoto: Shutterstock/Christelle Neant

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 28 kwietnia szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosił, że regionalne zapasy wody są niebezpiecznie niskie.

Kanał Doniec-Donbas

W aktualizacji wyjaśniono, że kanał Doniec-Donbas, który zaopatruje region, pozostaje w dużej mierze pod kontrolą Ukrainy, ale wzdłuż niego często dochodzi do walk, a siły rosyjskie prawdopodobnie dążyły do zabezpieczenia kontroli nad kanałem, aby zmniejszyć niedobór wody w Doniecku.

Wskazano, że kanał przebiega przez miasto Czasiw Jar, około 6 km na zachód od Bachmutu, a skutkiem ubocznym silnego wykorzystywania przez Rosję ognia pośredniego do zdobycia Bachmutu i okolicznych terenów prawdopodobnie było uszkodzenie kanału i innej infrastruktury wodnej w regionie. To osłabia wysiłki Rosji mające na celu zaradzenia brakowi wody, który pierwotnie spowodowała jej inwazja.

"Aby zrekompensować brak sukcesu w zdobyciu i utrzymaniu kanału, Rosja prawdopodobnie buduje wodociąg, by złagodzić niedobór wody w Doniecku. Jest jednak mało prawdopodobne, by w pełni zrekompensowało to ograniczony dostęp do wody w okupowanych regionach" - oceniono.

Czytaj także:

Zobacz także: Wojna hybrydowa Rosji przeciw Polsce. Żaryn: ataki stosowane są niemal codziennie

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także