Andrzej Duda z wizytą w Albanii. Prezydent będzie rozmawiał o bezpieczeństwie i współpracy gospodarczej

Kwestie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej zdominują rozmowy, które w czwartek podczas wizyty w Albanii odbędzie prezydent Andrzej Duda. Przed południem w Tiranie zaplanowano jego spotkanie z prezydentem tego kraju Bajramem Begajem. Następnie polski przywódca będzie rozmawiał z premierem Edim Ramą oraz przewodnicząca albańskiego parlamentu Linditą Nikollą.

2023-05-11, 05:45

Andrzej Duda z wizytą w Albanii. Prezydent będzie rozmawiał o bezpieczeństwie i współpracy gospodarczej
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas powitania na lotnisku im. Matki Teresy w Tiranie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po południu prezydenci Duda i Begaj wezmą również udział w Okrągłym Stole Gospodarczym, przy którym zasiądą też przedsiębiorcy z Polski i Albanii. W kontekście ekspansji gospodarczej w tym bałkańskim kraju szczególnie perspektywiczne dla firm z naszego kraju są branże turystyczna, infrastrukturalna oraz rolno-spożywcza.

- Zawsze dla prezydenta jest ważne, by promować polskie rozwiązania technologiczne, w sensie przemysłu maszynowego, z drugiej strony - także gotowe produkty żywnościowe, które mogłyby trafiać na rynek Bałkanów Zachodnich - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Współpraca w NATO i integracja z UE

Prezydencki minister podkreślił, że polityczny komponent wizyty to przede wszystkim dyskusje o bezpieczeństwie w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

- Albania jest jednym z nowszych sojuszników w ramach NATO, ale sojusznikiem, który także posiada jeden głos, liczący się w tej dyskusji. Będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować NATO do aktualnych wyzwań. To, co jest najważniejsze z polskiej perspektywy, to adaptacja wschodniej flanki NATO - zaznaczył Marcin Przydacz. Jak podkreślił, Sojusz Północnoatlantycki powinien kontynuować politykę odstraszania Rosji, także poprzez budowę potencjału na wschodniej flance.

REKLAMA

Polska wspiera unijne aspiracje Albanii, która do Wspólnoty kandyduje już od blisko dekady, jednak dopiero latem ubiegłego roku UE otworzyła z tym bałkańskim krajem negocjacje akcesyjne. - Bałkany Zachodnie będące częścią Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Europa, to także i bezpieczniejsza Polska - powiedział Marcin Przydacz.

Ważnym aspektem polsko-albańskich rozmów ma być również sytuacja na Bałkanach Zachodnich. - To, co dzieje się na tym podbrzuszu południowym Europy, ma wpływ na poczucie naszego bezpieczeństwa Europie Środkowej - zauważył Marcin Przydacz. Jak dodał, dyskusje będą dotyczyły zarówno bezpośredniego sąsiedztwa Albanii, jak i przyszłej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

Zobacz także:

Minister Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24:

jp/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej