more_horiz
Wiadomości

Ostatni dzień obchodów 79. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W uroczystościach biorą udział weterani

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 06:00
W sobotę we Włoszech zakończenie kilkudniowych obchodów 79. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Polska delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z weteranami 2 Korpusu Polskiego odwiedzi San Vittore del Lazio i Mignano Monte Lungo.
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, w towarzystwie weteranów 2 Korpusu Polskiego, upamiętnia 79. rocznicę bitwy pod Monte Cassino
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, w towarzystwie weteranów 2 Korpusu Polskiego, upamiętnia 79. rocznicę bitwy pod Monte CassinoFoto: twitter.com/Kombatanci

W pierwszej miejscowości - San Vittore del Lazio - w 1944 roku znajdował się prowizoryczny cmentarz wojenny, gdzie pochowano polskich żołnierzy poległych pod Monte Cassino.

Ostatni dzień obchodów 79. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Natomiast w Mignano Monte Lungo mieści się włoski cmentarz wojenny. Pochowano tam prawie tysiąc włoskich żołnierzy walczących z Niemcami u boku aliantów. Spoczywa tam również, zmarły w 1952 roku, generał Umberto Utili, dowódca Korpusu Wyzwolenia Włoch.

W piątek, w ramach obchodów 79. rocznicy zwycięskiej bitwy, odsłonięte zostało nowe upamiętnienie pierwszego miejsca pochówku polskich żołnierzy poległych na Monte Cassino. We włoskiej miejscowości Acquafondata w obecności weteranów 2 Korpusu Polskiego odsłonięto obelisk przypominający o dawnym cmentarzu polowym.

Tuż po bitwie o Monte Cassino pochowano tam około 700 polskich żołnierzy. Ich szczątki przeniesiono w 1945 roku na nowo powstały Polski Cmentarz Wojenny na wzgórzu klasztornym.

Miejsca uświęcone krwią Polaków

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że Acquafondata jest kolejnym symbolem heroizmu żołnierzy generała Władysława Andersa. - To miejsce uświęcone było krwią polskich żołnierzy i tysiącami krzyży wieńczących mogiły walczących o wolność. Ale dla nich, jak i dla obecnych tu weteranów, nie było takiej ceny, której nie można i nie należy zapłacić, aby własna ojczyzna i inne ciemiężone przez Niemców narody mogły być wolne - powiedział minister Kasprzyk.

Na odsłoniętym wapiennym obelisku umieszczono informację o pierwotnych pochówkach polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino. Monumentowi towarzyszy drewniana kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak mówi twórca upamiętnienia Pietro Rogacien, syn uczestnika bitwy o Monte Cassino, dopiero teraz zyskało ono pełną wartość. - To znaczy wiele, bo właściwie teraz rozumiemy, czym było to miejsce. Wcześniej mieliśmy jedynie tę kapliczkę wotywną, która nie wyjaśniała znaczenia tego miejsca. Wraz z tym kamieniem przekazaliśmy pamięć o tym miejscu, prowizorycznym cmentarzu 2. Korpusu Polskiego - podkreślił Pietro Rogacien.

Posłuchaj
00:42 Darmoros IAR (2).mp3 Dziś we Włoszech zakończenie kilkudniowych obchodów 79. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Polska delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z weteranami 2 Korpusu Polskiego odwiedzi San Vittore del Lazio i Mignano Monte Lungo. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Weterani bitwy pod Monte Cassino odznaczeni

Uroczystość w Acquafondata była również okazją do wyróżnienia weteranów 2 Korpusu Polskiego. Nadany przez prezydenta Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości wręczono kapitanowi Władysławowi Dąbrowskiemu. Każdy z pięciu obecnych kombatantów otrzymał pamiątkową replikę szabli Wojska Polskiego.

- Dziękuję, że mogę widzieć to miejsce. Przyjechałem specjalnie z Kanady. Byłem w kompanii saperskiej, w 1945 roku wyszedłem z niemieckiej niewoli. Wówczas poszliśmy, bo był nakaz, żeby pomóc, bo ci saperzy, którzy byli przed, nie byli w stanie wszystkiego oczyścić, bo bardzo się spieszyli" - mówił 97-letni Feliks Osiński, który służył w 2 Korpusie Polskim jako saper rozminowujący Monte Cassino.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:55 Darmoros IAR.mp3 We włoskiej Acquafondacie upamiętniono miejsce pierwszego pochówku Polaków, poległych 79 lat temu w bitwie o Monte Cassino. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

IAR/jmo

Zobacz także

Zobacz także