more_horiz
Wiadomości

F-16 dla Ukrainy. Premier Morawiecki: ustaliliśmy harmonogram, będziemy szkolić pilotów

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:56
Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, trwają rozmowy na temat szkoleń ukraińskich pilotów w zakresie obsługi myśliwców F-16. Nikt nie oczekuje od Polski przekazania samolotów F-16 Ukrainie, ponieważ mamy ich za mało na wyposażeniu naszej armii - podkreślił szef polskiego rządu.
Premier Mateusz Morawiecki mówił w Kiszyniowie o przekazywaniu Ukrainie samolotów F-16 i szkoleniu ukraińskich pilotów
Premier Mateusz Morawiecki mówił w Kiszyniowie o przekazywaniu Ukrainie samolotów F-16 i szkoleniu ukraińskich pilotówFoto: Logtnest / Shutterstock

Mateusz Morawiecki przebywa w stolicy Mołdawii na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. W czasie konferencji prasowej pytany był m.in. o to, czy Polska zamierza przekazać Ukrainie samoloty F-16.

Mateusz Morawiecki: nie przekażemy Ukrainie samolotów F-16, ale będziemy szkolić pilotów

- Mamy za mało samolotów F-16, więc na ten moment, dzisiaj, nie ma wobec nas takich oczekiwań. My przekazaliśmy nasze MiG-i - dobre samoloty, dobre myśliwce i jest to bardzo docenione - podkreślił szef rządu. - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski bardzo mi podziękował dzisiaj tutaj za nasz udział w organizowaniu koalicji - dodał.

Premier Morawiecki przekazał również, że brał udział w rozmowie kilku premierów razem z prezydentem Ukrainy na temat szkolenia pilotów ukraińskich w zakresie obsługiwania przez nich samolotów F-16. - Ustaliliśmy harmonogram tych szkoleń. Polska będzie pomagała Ukrainie przeszkolić pilotów myśliwców F-16 - zapewnił.

Patrioty dla Ukrainy. "Są deklaracje o szybkim przekazaniu systemów"

Prezes Rady Ministrów wypowiedział również o systemie obrony powietrznej Patriot. Jak wyjaśnił Mateusz Morawiecki, tak samo, jak mamy za mało myśliwców F-16, z tego samego powodu nie możemy przekazać Ukrainie naszych systemów Patriot.

Posłuchaj
00:26 Morawiecki IAR (3).mp3 Mateusz Morawiecki poinformował, że trwają rozmowy na temat szkoleń ukraińskich pilotów w zakresie obsługi myśliwców F-16 (IAR)

Dlatego podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii wskazywał, jak bardzo ważne jest, aby inne państwa, które mają systemy Patriot, jak najszybciej się nimi podzieliły z Ukrainą. - I mogę powiedzieć, że to spotkanie było bardzo, bardzo konstruktywne, pozytywne - stwierdził, wyjaśniając, że kilku premierów obiecało dostawę tych systemów. Dodał, że Ukraina docenia polskie wsparcie militarne.

Spotkanie ponad 40 europejskich przywódców pod Kiszyniowem, na które przybył prezydent Wołodymyr Zełenski, upłynęło pod znakiem dyskusji o dalszym dozbrajaniu Ukrainy.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:51 Darmoros IAR.mp3 Polska nie przekaże Ukrainie samolotów F-16, ale będzie szkolić tamtejszych pilotów z obsługi tych maszyn. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki, który w Mołdawii wziął udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. O szczegółach Karol Darmoros (IAR)

IAR/PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także