Premier: europejscy przywódcy bardzo wysoko oceniają nasze działania ws. obrony granic
- To było budujące, że państwa leżące w dalekiej odległości od Rosji coraz lepiej rozumieją, że musimy razem tworzyć wspólne platformy, płaszczyzny wymiany informacji, regularnej wymiany informacji. Bo rozsiewanie fakenewsów, rozsiewanie różnej propagandy rosyjskiej należy do czołowego arsenału działań Kremla - mówił podczas konferencji prasowej na Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej Mateusz Morawiecki.
2023-06-01, 16:07
Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że omówił z europejskimi przywódcami kilka kluczowych tematów związanych z architekturą bezpieczeństwa w całym regionie. Szef rządu wziął udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii.
Premier: trzeba podkreślać rosnące zagrożenie Rosji
Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu przywódców Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii stwierdził, że bardzo pogłębioną dyskusję odbył podczas panelu, który prowadził wspólnie z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Wynikło z niej, że nie mija zagrożenie ze strony Rosji. Jak wyjaśnił, nie można sprowadzać rozmów o Ukrainie wyłącznie do sprawy jej odbudowy, bo Rosja wciąż zagraża bezpieczeństwu Europy.
- Trzeba podkreślać ogromne zagrożenie rosyjskie. I to, że tutaj z różnych stron było rosnące zagrożenie tego zagrożenia, jest bardzo ważną konstatacją - ocenił szef polskiego rządu.
W kontekście rosyjskiego zagrożenia dla Europy mówiono o kryzysie migracyjnym, obecnie szczególnie problematycznym we Wschodniej Europie, w Polsce, państwach bałtyckich, ale nie wyłącznie tutaj.
REKLAMA
- Mówiliśmy o instrumentalizacji migracji. Inni mówili, że migracja stała się bronią w tej wojnie hybrydowej, którą wytoczyła Rosja przeciwko Ukrainie. I to są właściwe sformułowania. Tutaj w tym kontekście premierzy bardzo wysoko ocenili i bardzo głośno powiedzieli o tym, że świetnie poradziliśmy sobie z tą sztucznie wywołaną falą migracji na Białorusi, przez Białoruś, poprzez ściąganie migrantów z Bliskiego Wschodu. To działo się w 2021 roku jesienią, ale wybudowaliśmy zaporę i również spotkały mnie tutaj ogromne słowa uznania w związku z naszą zdecydowaną, szybką, skuteczną, efektywną odpowiedzią na to, co stało się z tą sztucznie wywołaną falą migracji - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki: coraz więcej krajów widzi potrzebę walki z rosyjską propagandą
Szef rządu powiedział, że kolejnym dużym tematem omawianym na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej była sprawa rosyjskiej propagandy. Bardzo pozytywnie odniósł się do faktu, że wiele państw leżących znacznie dalej od Rosji, zaczyna dostrzegać ten problem.
- To było budujące, że państwa leżące w dalekiej odległości od Rosji coraz lepiej rozumieją, że musimy razem tworzyć wspólne platformy, płaszczyzny wymiany informacji, regularnej wymiany informacji. Bo rozsiewanie fakenewsów, rozsiewanie różnej propagandy rosyjskiej należy do czołowego arsenału działań Kremla - mówił Mateusz Morawiecki.
Premier wyjaśnił, że często, kiedy był proszony o zabranie głosu, słyszał, że "my w Polsce doskonale wiemy, jakim faktycznie zagrożeniem jest Rosja". - Dlatego szeroko omawialiśmy temat cyberbezpieczeństwa, zagrożenia hybrydowego, różnego rodzaju zagrożeń, włącznie z takimi prowokacjami, z jakimi mierzymy się i my w Polsce, ale - jak dowiedziałem się tutaj - mierzą się praktycznie wszyscy - czyli różnego rodzaju obiekty latające, drony pojawiające się na niebie - taka sytuacja występuje praktycznie w każdym kraju - dodał.
REKLAMA
Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie
Prezes Rady Ministrów zaznaczył też, że - skoro dziś Dzień Dziecka - nie można nie wspomnieć o zbrodniach rosyjskich popełnianych na Ukrainie przeciwko właśnie ukraińskim dzieciom, które są porywane, wywożone w głąb Rosji.
- W tym Dniu Dziecka podkreśliłem kwestie związane z koniecznością powrotu ukradzionych, porwanych przez rosyjskie władze dzieci ukraińskich do ich rodziców na Ukrainie - mówił premier Morawiecki. Dodał, że Polska wraz z Komisją Europejską przekazała Ukrainie wiele materiałów przygotowywanych wcześnie właśnie w tej sprawie.
- To jest ten jeden z najsmutniejszych aspektów, jeden z najsmutniejszych elementów całej wojny - obok śmierci, obok ludzi ciężko rannych, zabitych, zamordowanych dzieci, dorosłych, starszych - porwane dzieci, to przejaw ogromnego barbarzyństwa ze strony Rosji. Napiętnowaliśmy tutaj to barbarzyństwo ze wszech miar - zaznaczył.
"Potrzeba bliskiej współpracy UE i NATO"
Mateusz Morawiecki zaapelował o jeszcze bliższą współpracę dwóch organizacji, międzynarodowych, do których należy Polska - Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.
REKLAMA
- Polska jest członkiem i UE, i najsilniejszego sojuszu wojskowego w historii świata, jakim jest NATO. I bardzo dobrze. Ale mamy po drugiej stronie bardzo zdeterminowanego przeciwnika, takiego, wobec którego musimy się nastawić na długie miesiące, kwartały, a być może nawet długie lata sporów, walki, wojny na Ukrainie - mówił premier.
- Dlatego współpraca pomiędzy odpowiednimi służbami, współpraca pomiędzy NATO i UE sądzę, że będzie tym dobrym dodatkowym impulsem wzmacniającym poziom bezpieczeństwa na całej wschodniej flance NATO, we wschodniej części Unii Europejskiej - dodał szef rządu.
"Nie traćmy większego obrazu"
Mateusz Morawiecki poinformował też, że wraz z premierem Czech, prezydentem Litwy, premierami z zachodniej Europy apelował, aby nie tracić "większego obrazu", czyli tego wszystkiego, co na całym świecie wiąże się z wojną na Ukrainie, tj. kryzysem energetycznym, rosyjską propagandą, wysokimi cenami energii i wysoką inflacją.
- Uwspólniliśmy nasze działania w tym zakresie i to jest niezwykle ważne, bo wszyscy razem musimy pracować nad tym, aby opinia publiczna w Polsce nie była faszerowana ruskimi kłamstwami - powiedział. Dodał, że z drugiej strony cały czas trzeba wspierać pieniędzmi i bronią walkę Ukrainy.
REKLAMA
Premier przybył w czwartek do stolicy Mołdawii, gdzie wziął udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Europejska Wspólnota Polityczna (EWP) to organizacja, która wzmacnia współpracę państw europejskich, które podzielają wspólne wartości demokratyczne. EWP wspólnie reagują na pilne wyzwania geopolityczne.
Pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej odbył się 6 października 2022 r. w Pradze i wzięły w nim udział 44 państwa. Kolejne szczyty będą odbywać się na przemian w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach partnerskich.
- Parlament Europejski chce pozbawić Węgry przewodnictwa w UE. W tle praworządność i prawa podstawowe
- Antykremlowskie oddziały wkroczyły do Rosji. Są w obwodzie biełgorodzkim
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/PAP/jp/jmo
REKLAMA
REKLAMA