more_horiz
Wiadomości

Polska przekaże Mołdawii sprzęt z zasobów Policji i SG. "Potrzebują naszego wsparcia"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 15:26
Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia. Dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu broni, amunicji i wyposażenia - poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Sprzęt z zasobów polskiej Policji i Straży Granicznej wzmocni służby Mołdawii
Sprzęt z zasobów polskiej Policji i Straży Granicznej wzmocni służby MołdawiiFoto: TT/MSWIA

Wyrazem wsparcia dla Mołdawii - jak podało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - było też umieszczenie na liście sankcyjnej oligarchy Ilana Szora.

O wsparciu dostarczonym do Mołdawii szef MSWiA poinformował w czwartek na Twitterze. Do przetransportowania sprzętu potrzeba było sześciu lotów wojskowych maszyn - dwóch lotów Herculesa i czterech lotów Casy.

- Niepodległa i suwerenna Mołdawia, opierająca się próbom wewnętrznej destabilizacji, potrzebuje naszego wsparcia. Dlatego podjąłem decyzję o przekazaniu policji mołdawskiej ogromnego transportu (2 Herculesy i 4 Casy) broni, amunicji i wyposażenia od służb podległych MSWiA - podkreślił Mariusz Kamiński.

Sprzęt pochodzi z zasobów polskiej Policji i Straży Granicznej

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki wyjaśnił, że przekazany sprzęt pochodzi z zasobów polskiej Policji i Straży Granicznej.

- Ze względu na konieczność wzmocnienia proeuropejskiego rządu w Kiszyniowie oraz zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa publicznego, decyzją ministra Mariusza Kamińskiego, w porozumieniu z panem premierem, przekazaliśmy stronie mołdawskiej broń i amunicję, ale też sprzęt ochronny, czyli m.in. hełmy kuloodporne, kamizelki kuloodporne czy maski przeciwgazowe - powiedział wiceminister.

Ponadto MSWiA i policyjni kontrterroryści przygotowali program szkolenia dla służb mołdawskich. - Ćwiczenia, które odbyły się na początku maja tego roku, przeprowadzono z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk. Śmigłowiec, na prośbę strony mołdawskiej, pozostał w Kiszyniowie do 9 maja (dzień UE) wykonując lot nad miastem, prezentując flagi Mołdawii i UE - podkreślił Grodecki.

Wyraz poparcia Polski dla dążeń Mołdawii

Resort spraw wewnętrznych zaznaczył w czwartkowym komunikacie, że Polska już od dawna aktywnie angażuje się w pomoc na rzecz utrzymania niepodległości Mołdawii. Symboliczny lot śmigłowcem funkcjonariuszy obydwu państw nad Wielkim Placem Zgromadzeń w Kiszyniowie w Dniu Europy był - według MSWiA - wyrazem poparcia Polski wyraz dla dążeń Mołdawii do pełnego uniezależnienia się od Rosji.

Ponadto, jak poinformowało MSWiA, w ramach wspierania proeuropejskiego rządu w Mołdawii minister Kamiński podjął decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną Ilana Szora, lidera prorosyjskiej Partii SORA (dawniej Społeczno-Politycznego Ruchu Równości). "W Mołdawii Ilan Szor jest poszukiwany listem gończym. Odpowiada on także za organizację prorosyjskich demonstracji ulicznych, prowadzących do destabilizacja sytuacji w tym kraju" - podkreślił resort. Szor na liście został umieszczony poniedziałkową decyzją szefa MSWiA.

Czytaj też:

Zobacz także: Maciej Wąsik w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/mn

Zobacz także

Zobacz także