more_horiz
Wiadomości

Białoruskie i rosyjskie ciężarówki nie wjadą do Polski. Jest rozporządzenie MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 17:57
Polska wprowadza dalsze ograniczenia na przejściach granicznych z Białorusią. Od północy 1 czerwca do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach z Białorusią będzie zawieszony. Dotyczy to samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi lub Rosji.
MSWiA: zamknięcie granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep od 1 czerwca
MSWiA: zamknięcie granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep od 1 czerwcaFoto: Michal Kosc/Forum

Tak wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wchodzi w życie jutro, 30 maja.

Polska wprowadza sankcje wobec 365 obywateli Białorusi. Jak poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, oprócz wpisania na listę sankcyjną chodzi również o zamrożenie środków finansowych i gospodarczych 20 podmiotów i 16 innych osób powiązanych głównie z kapitałem rosyjskim. To reakcja Warszawy na represje Mińska wobec dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Andrzej Poczobut - działacz zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi - odsiaduje wyrok ośmiu lat więzienia, który zapadł po politycznym procesie z bezzasadnymi zarzutami. W piątek sąd najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił apelację dziennikarza.

Nowe sankcje wobec białoruskiego reżimu

"W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta oraz represjami ze strony władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki", szef MSWiA wpisał 365 obywateli Białorusi do "wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany" - podano w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak wyjaśniono - oznacza to zakaz wjazdu do Polski i do strefy Schengen. Wobec tych osób zastosowano także "zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych".

Jak wyjaśniono w komunikacie resortu, lista osób niepożądanych obejmuje obecnie wszystkich białoruskich parlamentarzystów (dopisano 159 osób, pozostali już znajdowali się na liście). Ponadto - podaje ministerstwo - sankcje dotyczą "sędziów (76 osób), prokuratorów (7 osób), przedstawicieli administracji szczebla lokalnego (32 osoby), funkcjonariuszy i pracowników struktur siłowych (28 osób)".

Wśród osób objętych zakazem wjazdu jest też 23 przedstawicieli propagandowych mediów białoruskich, aż 24 sportowców i działaczy sportowych, 8 urzędników i pracowników przedsiębiorstw państwowych, a także 8 osób zaangażowanych w sprawy kultury i nauki. Do tego na listę sankcyjną "wciągnięto" 16 przedsiębiorców związanych z rosyjskim kapitałem państwowym - to 15 Rosjan i jeden Białorusin.

Czytaj także:

Prezes Fundacji Białoruski Dom w Warszawie Aleś Zarembiuk w Programie 3 Polskiego Radia:

IAR/bartos

Zobacz także

Zobacz także