Parlament Europejski chce pozbawić Węgry przewodnictwa w UE. W tle praworządność i prawa podstawowe

Parlament Europejski chce pozbawienia Węgier przewodnictwa w Unii w drugiej połowie przyszłego roku. Za rezolucją wzywającą do odwołania prezydencji było 442 europosłom, przeciwko 144, wstrzymało się 33. Deputowani zarzucają władzom w Budapeszcie łamanie zasad praworządnościowych i podstawowych praw - informuje korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.

2023-06-01, 13:48

Parlament Europejski chce pozbawić Węgry przewodnictwa w UE. W tle praworządność i prawa podstawowe
PE chce pozbawienia Węgier przewodnictwa w Unii w 2024. Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Europosłowie zakwestionowali wiarygodność Węgier i możliwości sprawowania przewodnictwo skoro - jak napisali - Węgry nie przestrzegają unijnych przepisów, wartości zapisanych w artykule 2 unijnego traktatu ani zasady lojalnej współpracy. "Parlament Europejski zwraca się do Rady o jak najszybsze znalezienie odpowiedniego rozwiązania" - brzmi fragment rezolucji.

Jej przyjęcie poprzedziła wczorajsza debata na temat sytuacji Węgier, w której dominowały podobne argumenty. - Normalne demokratyczne procesy stoją pod znakiem zapytania kiedy Węgry będą stały na czele Rady. Tak być nie może - powiedział niemiecki deputowany z grupy Zielonych Daniel Freund.

- To nie do pomyślenia, że ktoś, kto w młodości walczył o praworządność i demokrację jest dziś złym przykładem w Unii. Musimy to potępić - to z kolei opinia portugalskiego europosła z grupy chadeków Paulo Rangela.

"Ta dyskusja jest niestosowna"

Deputowana PiS-u Jadwiga Wiśniewska zarzuciła krytykom Węgier ataki motywowane politycznie i podkreślała sprzeciw wobec łamania unijnych traktatów. - Dyskusja o odebraniu Węgrom prezydencji jest niestosowna i nie będzie dobrze służyła Unii Europejskiej - dodała polska deputowana.

REKLAMA

Terminy prezydencji ustalają przywódcy unijnych krajów i jakakolwiek zmiana wymaga ich zgody. Parlament Europejski w przyjętej rezolucji zagroził, że podejmie odpowiednie działania, jeśli żadne rozwiązanie nie zostanie znalezione. To groźba polityczna, choć niektórzy w Europarlamencie sugerują bojkot węgierskiego przewodnictwa, na przykład brak zaproszeń dla przedstawicieli rządu do udziału w debatach.


Posłuchaj

PE chce pozbawienia Węgier przewodnictwa w Unii w 2024. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 


Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej