Szef MON wziął udział w przekazaniu dowództwa Eurokorpusu. Na jego czele pierwszy raz stanie Polak
W Strasburgu, z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, rozpoczęła się uroczystość przekazania dowodzenia Eurokorpusem. Na jego czele po raz pierwszy w historii stanie Polak - generał broni Jarosław Gromadziński. Jego zastępcą - od 1 września - będzie gen. bryg. Adam Rzeczkowski.
2023-06-29, 11:29
O tym, że radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Jarosław Gromadziński stanie na czele wielonarodowego dowództwa szybkiego reagowania jako pierwsza - w lutym - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.
Podczas uroczystości w Strasburgu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że "Eurokorpus to bardzo ważny element w łańcuchu dowodzenia, zarówno dla NATO, jak i Unii Europejskiej". - To również ważny element naszego bezpieczeństwa, szczególnie teraz, gdy Europa musi być zjednoczona przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę - podkreślił.
"Wartość dodana do korpusu"
Na początku czerwca generał Gromadziński mówił w Polskim Radiu 24, że dowodzenie Eurokorpusem będzie dużym i ważnym zadaniem, a zarazem dużym doświadczeniem. Wyraził nadzieję, że wraz z zespołem mu sprosta. W tym czasie ma pokazać Polskę jako wartość dodaną do korpusu. Ze względu na sytuację na Ukrainie Eurokorpus otrzymał zadanie większej integracji z NATO.
- Już w listopadzie dowództwo Eurokorpusu będzie przechodziło certyfikację z wykorzystaniem ośrodka NATO-wskiego w Stavanger do poziomu dorównującemu rodzinie korpusów NATO na poziomie wyszkolenia, czyli połączonego dowództwa. W następnym roku będę miał wyzwanie poprowadzić korpus do poziomu unijnego dowództwa polowego, do dowodzenia operacjami Unii Europejskiej - poinformował Jarosław Gromadziński w Polskim Radiu 24.
REKLAMA
18 Dywizja Zmechanizowana
Jarosław Gromadziński był wcześniej odpowiedzialny za tworzenie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Potem służył w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskiej armii. Swoje doświadczenia chce przełożyć na Eurokorpus, którego zaletami - jak wskazał - są kompatybilność z NATO oraz współpraca z elementami cywilnymi.
Eurokorpus działa od 1993 roku. Tworzy go sześć państw ramowych - Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, a w 2022 roku do tego grona dołączyła Polska. Eurokorpus odpowiada za udział oddziałów sojuszniczych w operacjach kryzysowych, humanitarnych i ratunkowych.
- "Stanowicie emanację polskiego wojska, które jest tarczą narodu". Prezydent nominował nowych generałów
- Polak na czele Eurokorpusu. Szef MON wręczył nominację
REKLAMA
IAR/PAP/jb
REKLAMA