Z powodzią walczy także Chorwacja. W Słowenii żywioł zabrał życie sześciu osób

2023-08-07, 13:31

Z powodzią walczy także Chorwacja. W Słowenii żywioł zabrał życie sześciu osób
Powodzie w okolicy Zagrzebia. Foto: FORUM/Igor Soban/PIXSELL/Xinhua News Agency

Powódź nawiedziła północną Chorwację. Przepływają przez nią rzeki, które wylały w Słowenii. Woda wdarła się do kilku miejscowości, w wielu miejsca trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych. W wyniku katastrofalnych powodzi w Słowenii zginęło już sześć osób.

Choć przedstawiciele chorwackich służb mówią, że najgorsze już minęło, to nadal w wielu miejscach woda może przerwać wały. Poziom wody w chorwackiej części rzeki Mura nigdy nie był tak wysoki. Dlatego w kilku miejscach wylała, zalewając kilka miejscowości.

Najbardziej krytyczna sytuacja jest w mieście Murskie Srediszćie. Woda zalała tam wiele domów, a służby wzmacniają wały. Na szczęście według przedstawicieli władz, wały, wyremontowane po powodzi sprzed dziewięciu lat, mają jeszcze pewien zapas przepływu wody, który są w stanie utrzymać.

Woda z Mury i Sawy zalała wiele hektarów pól uprawnych i dróg, dlatego sporo odcinków dróg krajowych jest w tej chwili zamkniętych. Stan wyjątkowy obowiązuje w sześciu gminach. Pocieszające jest to, że poziom wody w Sawie nieznacznie się obniżył, a poziom Drawy jest regulowany przez trzy elektrownie wodne.

Innym żywiołem, który wymagał wielu interwencji chorwackich służb, były tej nocy burze. Dały się one we znaki szczególnie w rejonie Zagrzebia, Zadaru, Splitu i części Dalmacji. 

Powodzie w Słowenii

W wyniku katastrofalnych powodzi w Słowenii zginęło już sześć osób - informuje w poniedziałek portal Metropolitan. W niedzielę odnaleziono ciała dwóch kolejnych ofiar.

Zwłoki jednej osoby odkryto w wezbranej rzece Temenicy. Druga osoba zginęła w Lublanie podczas nprawiania szkód wyrządzonych przez powodzie.

Małe biznesy i rzemieślnicy ponieśli w wyniku powodzi straty na kwotę 250 milonów euro - poinformowała wstępnie słoweńska Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości (OZS). Przewiduje się, że ostateczna wysokość strat będzie znacznie wyższa.

Przewodniczący OZS Blaż Vcar przekazał agencji STA, że szkody spowodowane przez powodzie będą ogromne, szczególnie w rejonie miasta Ravne na Koroszkem, w Karyntii na północy kraju, gdzie powodzie dotknęły od 40 do 50 proc. małych biznesów.

- Większość stref przemysłowych w okolicy, w Prevalje, Meżicy i Czrnej na Koroszkem, jest zlokalizowana wzdłuż rzeki Meży i z tego powodu liczba firm, które dotknęły szkody jest tak wysoka - dodał Cvar.

Premier Słowenii Robert Golob zwrócił się do Unii Europejskiej o uruchomienie europejskiego mechanizmu ochrony ludzkości w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez powodzie, co ogłosił, odwiedzając region historycznego miasta Szkofja Loka, jednego z najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu.

Czytaj więcej:

IAR/PAP/in./

Polecane

Wróć do strony głównej