Niemieckie media: Lewica wkrótce się rozpadnie
Niemiecka Lewica jest cieniem dawnej siebie i już wkrótce się rozpadnie - wieszczą media zza Odry. "Po ostatnich zmianach personalnych na czele frakcji jej liderzy szukają sposobu wycofania się z twarzą" - oceniają niemieckie dzienniki.
2023-08-11, 12:10
Media przypominają, że po lewej stronie sceny politycznej toczy się żywa debata na temat dalszego kursu wobec Rosji. "To naturalne, że partia, której zasadniczy trzon stanowiły niegdyś umizgi do Moskwy, jest teraz miotana konwulsjami tożsamościowymi" - ocenia tygodnik "Junge Freiheit".
"AfD utrzymuje mocny przyczółek"
Portal rozgłośni RBB zaś wskazuje, że decydującą przyczyną erozji obozu Lewicy nie mogą być sympatie do Rosji, skoro z drugiej strony partia AfD właśnie na tym zyskuje. "Podlizując się Rosji, AfD utrzymuje mocny przyczółek i notuje stałe zyski" - czytamy.
Zdaniem dziennika "Berliner Zeitung" z kolei powodem rozłamu w Lewicy są pretensje "postkomunistycznego betonu", który od lat zarzuca młodszym politykom, że skupiają się zbytnio na "kwestiach obyczajowych".
Problemy spotęgowały też ostatnie zmiany personalne. Kilka dni temu z funkcji szefowej frakcji Die Linke zrezygnowała Amira Mohamed Ali. Posłanka wsparła tym samym byłą liderkę partii Sahrę Wagenknecht, która co prawda nie oddała jeszcze legitymacji partyjnej, ale od miesięcy spotyka się ze środowiskowym ostracyzmem.
REKLAMA
Sahra Wagenknecht znana jest głównie z prorosyjskich i antynatowskich haseł, co w oczach jej zwolenników może się okazać "atutem". - Sahra może liczyć na wysoką frekwencję w większych miastach i tym samym demobilizację elektoratu AfD - uważa posłanka Lewicy Sevim Dagdelen.
Posłuchaj
- Wiceszef MSZ ostrzega: Niemcy mają plan przekształcenia UE w centralnie zarządzane państwo
- Manfred Weber mówi o "zwalczaniu PiS". Partia reaguje uchwałą ws. zewnętrznej ingerencji w wybory
IAR/nt
REKLAMA