KE poparła pomysł dotacji dla Ukrainy. Bliżej do rozwiązania problemu importu zboża

Komisja Europejska po raz pierwszy oficjalnie poparła pomysł dotacji dla Ukrainy, aby rozwiązać problem importu z tego kraju - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-09-05, 20:25

KE poparła pomysł dotacji dla Ukrainy. Bliżej do rozwiązania problemu importu zboża
KE poparła pomysł dotacji dla Ukrainy. Bliżej do rozwiązania problemu importu zboża. Foto: symbiot/shutterstock

Po południu spotkali się po raz kolejny przedstawiciele Komisji Europejskiej, piątki krajów przyfrontowych, w tym Polski oraz Ukrainy. O tym, że taki pomysł jest dyskutowany w tym gronie jako pierwsza informowała przed miesiącem brukselska korespondentka Polskiego Radia. Dopłaty miałaby być w pakiecie wraz z przedłużeniem zakazu importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku do Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, który wygasa 15 września.

Ukraina ma dostać pieniądze z unijnego budżetu, aby sfinansować dodatkowe koszty transportu do wyznaczonych portów, z których zboże byłoby dalej eksportowane do Afryki i Azji. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że propozycja komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego jest właśnie w przygotowaniu do zatwierdzenia przez Komisję.

Konieczne utrzymanie zakazu

Na dzisiejszym spotkaniu przedstawicieli Komisji z piątką krajów i Ukrainą Polska potwierdziła, że utrzymanie zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika w kolejnych miesiącach jest konieczne. Poinformowała o żniwach wyższych od zakładanych i zapełnionych magazynach. Podkreśliła, że zgodnie z unijnymi przepisami tranzyt ukraińskiego ziarna do pozostałych państw Wspólnoty i poza nią przebiega bez problemów i że wzrósł w porównaniu z sytuacją sprzed zakazu z 20 tysięcy do 120 tysięcy ton.

Polska odpierała zarzuty Ukrainy, że tranzyt jest utrudniony. Kijów powołuje się na system elektroniczny "ekolejka" do przekraczania granic. Jednak - jak argumentuje Warszawa - do tego systemu można wpisać się na kilku przejściach i nie jest on miarodajny i że w rzeczywistości odprawy odbywają się na bieżąco.

REKLAMA

Jutro na temat zakazu importu z Ukrainy będą rozmawiać ambasadorowie unijnych krajów, a także komisarze na wspólnym posiedzeniu.

Czytaj także na i.pl: Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiada: - Po 15 września nie wpuścimy do Polski importu zboża z Ukrainy


Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej