Białoruś "uczciła" Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". W Grodnie usunięto tablice poświęcone Orzeszkowej

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował o tym, że tablice upamiętniające Elizę Orzeszkową, autorkę powieści "Nad Niemnem", które znajdowały się przy cmentarzu w Grodnie "zniknęły". Do incydentu dochodzi w dniu kiedy obchodzimy dzień Narodowego Czytania i zagłębiamy się nad tą najsłynniejszą pozycją pisarki.

2023-09-09, 20:20

Białoruś "uczciła" Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". W Grodnie usunięto tablice poświęcone Orzeszkowej
Tablice informacyjne poświęcone Elizie Orzeszkowej w Grodnie. Foto: Twitter/@PavelLatushka

W Grodnie na Białorusi przy granicy z Polską zniknęło dziesięć tablic informacyjnych poświęconych Elizie Orzeszkowej - poinformował w sobotę na Twitterze zastępca kierownika opozycyjnego wobec reżimu Łukaszenki Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Białorusi i były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.

Jak podkreślił Łatuszka, tablice zostały zainstalowane ze środków Unii Europejskiej. Łatuszka zaznaczył, że Alaksandr Łukaszenka kontynuuje na Białorusi działania przeciwko kulturze białoruskiej, kulturze polskiej i wspólnej historii Białorusi i Polski. 

Narodowe Czytanie w Polsce i za granicą

W sobotę odbywa się w Polsce, a także za granicą 12. Narodowe Czytanie, którego lekturą jest w tym roku "Nad Niemnem" Orzeszkowej.

Zobacz także w tvp.info: Polacy czytają „Nad Niemnem”. 12. Narodowe Czytanie w całym kraju

REKLAMA

Eliza Orzeszkowa z domu Pawłowska urodziła się w Milkowszczyźnie 40 km od Grodna, ale od 1896 r. aż do śmierci w 1910 r. mieszkała przede wszystkim w Grodnie. Jej grób znajduje się na cmentarzu w tym mieście.

Prześladowania białoruskiej opozycji

Za informowanie o przestępstwach reżimu Łukaszenki przedstawicieli białoruskiej opozycji spotykają liczne prześladowania. Paweł Łatuszka powiedział wcześniej portalowi PolskieRadio24.pl, że w więzieniach na Białorusi są tysiące ludzi - w tym jego brat (stryjeczny) Anatol, który został skazany na 6 lat więzienia i jest więźniem politycznym.

Jak podkreślił, ludzie ci okazali wolę walki na rzecz wolności, ale tę wolność utracili. - My jesteśmy wolni, pytanie, czy mamy prawo nie mieć woli walki? Nic nie powinno nas demotywować, powinniśmy znaleźć w sobie siłę woli, by wywalczyć wolność dla Białorusi, dla Białorusinów, którzy są teraz katowani więzieniach - przekazał.

Czytaj także:

Zobacz także: Narodowe Czytanie 2023. Prezydent Andrzej Duda: "Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach

IAR/PR24/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej