Napięcia w Kosowie. NATO wysyła tam dodatkowe siły
Sojusz Północnoatlantycki poinformował w oświadczeniu, że wydana została zgoda na wysłanie dodatkowych sił do Kosowa w odpowiedzi na rosnące napięcie w tym kraju. NATO nie podało liczebności tych sił, ani z jakich krajów mają pochodzić żołnierze.
2023-09-29, 15:59
We wsi Banjska na północy Kosowa doszło 24 września do strzelaniny pomiędzy siłami kosowskimi a etnicznymi Serbami, którzy zabarykadowali się w miejscowym klasztorze.
Późno w nocy kosowskiej policji udało się opanować sytuację po wymianie ognia, w której zginęło troje napastników i jeden policjant.
Prezydent Serbii przyznał, że Milan Radojczić - domniemany przywódca serbskich bojowników - przebywa na terenie kraju.
Premier Kosowa chce sankcji na Serbię
Premier Kosowa Albin Kurti zwrócił się w czwartek, podczas wystąpienia w parlamencie, do wspólnoty międzynarodowej o nałożenie sankcji na Serbię po niedzielnej strzelaninie.
REKLAMA
Jeśli na Serbię nie zostaną nałożone restrykcje, to sytuacje takie będą się powtarzać, ponieważ "arsenał wojskowy, jakim dysponowali serbscy zawodowcy, którzy zaatakowali Banjskę, składał się z broni pochodzącej z Serbii" - dodał Kurti.
Posłuchaj
Napięcia na linii Serbia-Kosowo
Kosowo, które w 2008 roku ogłosiło niepodległość po powstaniu partyzanckim i interwencji NATO w 1999 roku, oskarża Serbię o uzbrajanie i wspieranie serbskich bojowników. Serbia, która nie uznała niepodległości swojej byłej prowincji, obwinia Kosowo o wywołanie przemocy poprzez złe traktowanie Serbów.
- Konflikt Serbii i Kosowa. Marta Szpala (OSW): Zachód nie może iść na skróty i stawiać na tymczasowe rozwiązania
- Napięta sytuacja na Bałkanach. Sojusz zapewnia: NATO będzie dalej działać w Kosowie
Etniczni Albańczycy stanowią większość w liczącym około 1,8 mln mieszkańców Kosowie, jednak około 50 tys. etnicznych Serbów zamieszkuje północ kraju. Na terenie Kosowa stacjonują natowskie siły pokojowe - KFOR.
REKLAMA
ms/PAP, IAR
REKLAMA