Premier Morawiecki: organizacje pozarządowe pod płaszczykiem czynności humanitarnych wspierają przemytników

- Potrzebna jest zdecydowana walka z przemytnikami ludzi i tymi, którzy pomagają przemytnikom ludzi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki na konferencji po nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Grenadzie. W Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.

2023-10-06, 19:25

Premier Morawiecki: organizacje pozarządowe pod płaszczykiem czynności humanitarnych wspierają przemytników
Premier: potrzebna zdecydowana walka z przemytnikami ludzi. Foto: EPA/CIRO FUSCO Dostawca: PAP/EPA.

Premier Morawiecki wziął udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w hiszpańskiej Grenadzie - jednym z tematów były proponowane rozwiązania dot. migracji na teren Unii Europejskiej.

Szef polskiego rządu poinformował, że przedstawił pięciopunktowy plan walki z nielegalną imigracją. To m.in. zdecydowana walka z przemytnikami ludzi.

- Nie tylko, również walka z tymi, którzy pomagają przemytnikom ludzi. Wiadomo, że są również organizacje pozarządowe, które de facto pod płaszczykiem czynności humanitarnych są w kontakcie z gangami przemytniczymi - mówił premier.

- Słyszałem to od różnych premierów, że są sytuacje, w których te organizacje pozarządowe wspomagają de facto pośrednio te organizacje przemytnicze, przestępcze, które przemycają ludzi do Europy - powiedział premier. 

REKLAMA

Pięciopunktowy plan walki z nielegalną imigracją

- Przedstawiłem 5-punktowy plan walki z nielegalnymi imigrantami. To m.in. silna ochrona granic zewnętrznych i zdecydowana walka z przemytnikami ludzi - powiedział w Grenadzie premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że brakuje np. wzmocnionej kontroli poprzez statki przybrzeżne Straży Granicznej na całym Morzu Śródziemnym.

- My nie tylko podnosimy czerwoną flagę, mówiąc, że to jest alarm, że nie można się na to zgodzić, ale również przedstawiamy rozwiązanie - powiedział podczas konferencji premier Morawiecki.

Czytaj także: Premier Morawiecki: oficjalnie odrzucam cały paragraf konkluzji szczytu RE dotyczący migracji

Poinformował, że zaproponowany przez Polskę plan składa się z pięciu punktów. Jako pierwszy wskazał "bardzo silną i skuteczną ochronę granic zewnętrznych".

REKLAMA

- Wyspy takie, jak np. Wielka Brytania, zawsze były tymi, którym łatwiej było się ochronić przed wrogiem, niż np. Polsce ze Wschodu czy z Zachodu, więc morze jest bardzo dobrym izolatorem, elementem, który chroni granicę - powiedział premier.

Posłuchaj

Premier w Grenadzie: zaproponowałem pięciopunktowy plan walki z nielegalną migracją (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Ocenił, że "brakuje wzmocnionej kontroli poprzez statki przybrzeżne Straży Granicznej na całym Morzu Śródziemnym".

- Rozmawiałem o tym z premierem Grecji, Włoch, Hiszpanii, z prezydentem Francji i wieloma innymi premierami, którzy praktycznie zgadzali się z tym, co mówiłem, jednak wielu z nich - dalej wspiera Niemcy i Komisję Europejską - powiedział.

Czytaj tvp.info: Pakt migracyjny. Co próbuje przeforsować Unia Europejska? [WIDEO]

REKLAMA

***

W środę w Brukseli, na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe. Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. W środę podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbywała się również debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji".

pap/iar/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej