Jordania wycofuje ambasadora z Tel Awiwu. To protest przeciwko "katastrofie humanitarnej" w Gazie
MSZ Jordanii, ważnego sojusznika USA, w trybie natychmiastowym odwołało swojego ambasadora w Tel Awiwie i zakazało ambasadorowi Izraela powrotu do Ammanu w proteście przeciwko działaniom tego kraju i "katastrofie humanitarnej" w Strefie Gazy.
2023-11-01, 17:23
Jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło w komunikacie, że w ten sposób "potępia działania Izraela przeciwko niewinnym ludziom w Gazie".
Powrót ambasadorów będzie uzależniony od "zatrzymania wojny w Strefie Gazy" oraz "katastrofy humanitarnej, którą ona spowodowała" - przekazała agencja AP, cytując oświadczenie MSZ w Ammanie.
Fala protestów
Ambasador Izraela w Jordanii opuścił stolicę tego kraju dwa tygodnie temu z powodu protestów, jakie wybuchały tam w związku z wojną w Strefie Gazy.
Jordania w 1994 roku podpisała z Izraelem porozumienie pokojowe i nawiązała z nim stosunki dyplomatyczne jako drugie państwo arabskie, po Egipcie.
Zerwanie stosunków
Dzień wcześniej na zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem zdecydowały się władze Boliwii.
REKLAMA
Jak przekazano w oświadczeniu, krok ten podyktowany był "zbrodniami na ludności", do których zdaniem Boliwii dochodzi w Gazie za sprawą Izraela.
Przerażające konsekwencje humanitarne
Na potępienie ostatnich działań izraelskich zdecydowała się Organizacja Narodów Zjednoczonych. Dziś potępiła ataki na największy obóz dla uchodźców w Strefie Gazy, w wyniku których zginęło kilkadziesiąt osób.
- To tylko najnowsze okrucieństwo, które spotkało mieszkańców Gazy, gdzie walki weszły w jeszcze bardziej przerażającą fazę, z coraz bardziej przerażającymi konsekwencjami humanitarnymi - powiedział w oświadczeniu Martin Griffiths, szef humanitarny ONZ.
- Ewakuacja ze Strefy Gazy. Pierwsze ambulanse z rannymi wyjechały do Egiptu
- Siły specjalne USA w drodze do Izraela. Pomogą namierzyć uprowadzonych przez Hamas
IAR/PAP/fc
REKLAMA