1100 osób ewakuowano ze Strefy Gazy. Dostali się do Egiptu przez przejście graniczne w Rafah

Około 1100 osób - według danych ONZ - opuściło od 1 listopada br. Strefę Gazy przez przejście graniczne z Egiptem w Rafah na mocy ustaleń pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Egiptem, Izraelem i Katarem. Dane te obejmują cudzoziemców oraz rannych Palestyńczyków. Na ewakuację czeka 29 Polaków - przekazał w niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

2023-11-06, 14:53

1100 osób ewakuowano ze Strefy Gazy. Dostali się do Egiptu przez przejście graniczne w Rafah
1100 osób ewakuowano ze Strefy Gazy. Dostali się do Egiptu przez przejście graniczne w Rafah. Foto: EPA/STR

Ewakuacja rozpoczęła się w środę 1 listopada br. Hamas zawiesił ją w sobotę, 4 listopada. W niedzielę Egipt nie opublikował listy osób zaakceptowanych do ewakuacji, jak czynił to w poprzednich dniach.
Przez przejście graniczne w Rafah prowadzona była ewakuacja obywateli obcych państw i osób z podwójnym obywatelstwem oraz transport rannych Palestyńczyków ze Strefy Gazy do szpitali w Egipcie. Wśród około 1100 osób, które zdołały wyjechać od 1 listopada, były setki cudzoziemców i członków ich rodzin oraz kilkudziesięciu rannych - podawała w niedzielę agencja Reutera.

Na pierwszej liście, ogłoszonej przez Egipt 1 listopada, było 430 osób - obywateli obcych państw, osób z podwójnym obywatelstwem, pracowników międzynarodowych organizacji pomocowych. Na granicy czekały tysiące ludzi, lecz wyjechać mogli ci, których nazwiska były w wykazie. BBC informowała wówczas, że proces przekraczania granicy był bardzo powolny, bo służby graniczne muszą sprawdzać tożsamość wyjeżdżających, nie mając do dyspozycji systemu kontroli elektronicznej.

Ewakuowani zostali sprawdzeni

Osoby, których nazwiska są w ogłaszanych przez Egipt wykazach, zostały wcześniej sprawdzone przez Izrael, który upewnia się, że nie ma wśród nich bojowników Hamasu.

REKLAMA

Drugiego dnia ewakuacji - 2 listopada - na opublikowanej liście były nazwiska 596 osób. Granicę przekroczyły 342 osoby z podwójnym obywatelstwem, 30 rannych Palestyńczyków 30 osób towarzyszących rannym. Na liście kolejnego dnia, 3 listopada - znajdowały się nazwiska 621 osób.

Poniżej podajemy dane o ewakuowanych cudzoziemcach ogłoszone od 1 listopada przez poszczególne kraje:

  • Australia - ewakuowano około 20 osób (spośród łącznie 67 obywateli, rezydentów i członków ich rodzin, którzy usiłują opuścić Strefę Gazy).
  • Francja - 34 obywateli opuściło Strefę Gazy w miniony piątek.
  • Holandia - według informacji medialnych kilkuosobowa rodzina z paszportami Holandii opuściła Strefę Gazy w zeszłym tygodniu. Na liście osób do ewakuacji ogłoszonej 2 listopada figurowały nazwiska 20 obywateli Holandii.
  • Japonia - według informacji z środy Strefę Gazy opuściło dziesięciu obywateli Japonii i ośmioro Palestyńczyków - członków ich rodzin.
  • Jordania - MSZ Jordanii powiadomiło w czwartek o 196 obywatelach ewakuowanych 1 listopada. W Strefie Gazy przebywało ponad 280 obywateli Jordanii i ewakuacja będzie "kontynuowana tak długo, jak to konieczne, różnymi sposobami i środkami" - podało MSZ w komunikacie.
  • Korea Południowa - władze w Seulu poinformowały w czwartek o pięcioosobowej rodzinie z paszportami Korei Południowej ewakuowanej do Egiptu przez przejście w Rafah.
  • Stany Zjednoczone - około 300 Amerykanów, rezydentów i członków rodzin opuściło Strefę Gazy, ale na miejscu wciąż pozostają obywatele USA - mówił w niedzielę zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jon Finer na antenie telewizji CBS. Sekretarz stanu USA Antony Blinken informował 31 października, że w Strefie Gazy przebywa około 400 Amerykanów i ich krewnych, w sumie około 1000 osób.
  • Wielka Brytania - około stu Brytyjczyków, jak poinformował w poniedziałek rząd w Londynie, zdołało opuścić Strefę Gazy przez przejście w Rafah. Lista Brytyjczyków i członków ich rodzin zgłoszonych do ewakuacji liczyła około 200 osób.

Wśród zgłoszonych do ewakuacji (tj. oficjalnie umieszczonych na listach) w dniach 1-4 listopada byli również obywatele wielu innych państw.

Ewakuacja jest wstrzymana

Hamas zawiesił ewakuację w sobotę po tym, jak Izrael odmówił zezwolenia rannym Palestyńczykom na wyjazd do egipskich szpitali. Hamas oświadczył, że do momentu, gdy ci ranni nie będą wywiezieni, "żaden posiadacz zagranicznego paszportu nie będzie mógł opuścić Strefy Gazy".

REKLAMA

Porozumienie między Egiptem, Izraelem i palestyńskim Hamasem zezwalające na ewakuację niektórych osób ze Strefy Gazy zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród osób, które mają opuścić Strefę Gazy, są m.in. pracownicy organizacji pomocowych, w tym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Agencja Reutera zapowiadała 1 listopada, że w sumie około 7,5 tys. osób posiadających zagraniczne paszporty ma opuścić Strefę Gazy w ciągu dwóch tygodni.

Grupa Polaków wyczekuje na ewakuację

Na ewakuację ze Strefy Gazy czeka 29 Polaków - napisał w niedzielę Jabłoński na platformie X (d. Twitter). Jak dodał, w poniedziałek planowane są kolejne spotkania z ambasadorami, m.in. z ambasadorami Egiptu i Palestyny w tej sprawie. Polacy - jak zaznaczył - są na listach ewakuacyjnych. Lista została przekazana stronie egipskiej i izraelskiej już na początku października - dodał wiceminister Jabłoński.

W informacji przekazanej w sobotę MSZ zaznaczyło, że resort za pośrednictwem ambasady w Tel Awiwie od momentu wybuchu konfliktu "pozostaje w ścisłym i regularnym kontakcie oficjalnym i roboczym z izraelskimi władzami dokładając wszelkich wysiłków, by umożliwić polskim obywatelom przebywającym w Strefie Gazy bezpieczną i szybką ewakuację".

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej