Rekordowa liczba wycofanych artykułów naukowych w 2023 r. To efekt "drapieżnego publikowania"
W tym roku wydawcy musieli wycofać rekordową liczbę 10 tys. artykułów naukowych ze względu na niską jakość lub podejrzenie, że są plagiatami - wynika z analizy dokonanej przez tygodnik naukowy "Nature".
2023-12-26, 23:25
Jak zauważa czasopismo, w ciągu ostatnich 10 lat liczba wycofanych publikacji potroiła się i stanowi ponad 0,2 proc. całkowitej liczby. "Nature" podaje, że najwięcej wycofanych prac pochodziło z Arabii Saudyjskiej, Pakistanu, Rosji i Chin.
Z wycofanych 10 tys. artykułów, aż 8 tys. pochodzi z tytułów firmy Hindawi, wydawcy czasopism naukowych o otwartym dostępie, obecnie zajmujących się literaturą naukową, techniczną i medyczną - przekazuje tygodnik. Zaznacza przy tym, iż wydawca zdecydował o wycofaniu tak dużej liczby tekstów po dochodzeniach, przeprowadzonych przez wewnętrznych redaktorów i przez detektywów zajmujących się rzetelnością badań.
Predatory publishing
"Nature" ocenia, że wzrost liczby wycofywanych artykułów związany jest ze zjawiskiem tzw. drapieżnego publikowania (predatory publishing), które odnosi się do praktyki, w której pewne czasopisma naukowe lub wydawnictwa wykorzystują proces publikacji naukowej w celu osiągnięcia zysku, zamiast promować rzetelność i jakość naukową.
Eksperci "Nature" podejrzewają, że to dopiero "czubek góry lodowej" i szacują, że na świecie istnieje obecnie około 15 tys. magazynów specjalizujących się w "predatory publishing".
REKLAMA
- GPT pisze prace studentom. Powstało narzędzie, które wykryje plagiaty
- W muzeum w Belgii o obrazach opowiada sztuczna inteligencja. Wystarczy wcisnąć przycisk
PAP/nt
REKLAMA